top of page
  • Māra Jēkabsone

Biezais, Artūrs. FutbolsJa ģimenē aug skolēns, kurš trenējas futbolā kopš četru gadu vecuma un dara to ar lielu prieku un entuziasmu, šāda grāmata nevar nepievērst vecāku (un, protams, jauno futbolistu) uzmanību. Apjomīgais, teju 400 lappušu biezais un augstā poligrāfiskā izpildījumā sagatavotais izdevums ir piecu autoru – Daiņa Kazakeviča, Artūra Biezā, Kirila Buravceva, Aleksandra Jeļisejeva un Aleksandra Stradiņa – kopdarbs, taču izdevuma veidošanā kopumā piedalījušies vairāki desmiti līdzstrādnieku.


Grāmatu sadarbībā ar Latvijas Futbola federāciju izdevusi Latvijas Sporta federāciju padome, un tas ir ceturtais izdevums Latvijas Sporta federāciju padomes sporta metodiskās literatūras sērijā, kurā līdz šim iznākuši līdzīgi metodiskie materiāli šahā, peldēšanā un vieglatlētikā.


Grāmata adresēta futbola treneriem, futbolistiem, esošajiem un topošajiem futbola speciālistiem un entuziastiem, kā arī ikvienam interesentam, kurš vēlas apgūt futbola pamatus.

Svarīgi, ka izdevums radīts tieši Latvijas treneriem, aprobējot pasaules pieredzi no daudzām valstīm un pielāgojot to Latvijas situācijai. Sporta attīstība ir plānots process, un nozīmīga šī procesa sastāvdaļa ir izglītošana, kas nav iespējama bez apkopotām, sistematizētām zināšanām. Grāmatā detalizēti analizēti visi futbolistu sagatavošanas veidi: fiziskā, psiholoģiskā, tehniskā un taktiskā sagatavošana, piedāvājot gan teorētiskas zināšanas, gan praktiskus piemērus un metodiku.


Spēlētāju sagatavošana aplūkota, sniedzot ieteikumus pa vecumposmiem – uzsverot katra vecumposma īpatnības, norādot futbola mācīšanas metodiku un piedāvājot spēlētāju sagatavošanas programmas un plānus katram vecumam – no četriem līdz astoņpadsmit gadiem. Izdevumā daudz ilustrāciju, shēmu un tabulu; sniegti ieteikumi treniņu procesa organizēšanai, ietverot gan ieteicamās metodes un sasniedzamos rezultātus, gan treniņu konspektus.


Izdevuma mērķis ir sniegt atbalstu treneriem strukturētā spēlētāju sagatavošanā ilgtermiņā, lai katrs treneris varētu izvēlēties saviem spēlētājiem atbilstošāko un efektīvāko paņēmienu klāstu.

Atsevišķa nodaļa veltīta vārtsargu sagatavošanai, Latvijas futbola izlašu spēļu koncepcijai, ietverot gan spēles pamatprincipus un spēlētāju profilus, gan uzvedības un attieksmes standartus, kā arī futbola spēlētāju testēšanai ar konkrētu testu paraugiem.


Nav noslēpums, ka futbols ir vispopulārākais sporta veids pasaulē un tiek dēvēts par sporta karali. Tāpat visiem zināma esošā situācija Latvijas futbolā un Latvijas izlases sniegums pēdējos gados. Nevaru apgalvot, ka šis izdevums izglābs Latvijas futbolu, taču nenoliedzami tas ir liels atspaids treneriem, kuri sagatavo jauno Latvijas futbola paaudzi, kā arī praktiska rokasgrāmata futbolistiem un futbola mīļotājiem.


Jāatzīmē, ka Latvijas Futbola federācija 2021. gadā svinēja simts gadu jubileju. Cerams, ka bagātīgais izdevums būs noderīgs un labs atspēriena punkts Latvijas futbola izaugsmei nākamajos simts gados.Noderīgi: lff.lv / delfi.lv


Biezais, Artūrs. Futbols. Citi autori: Kirils Buravcevs, Aleksandrs Jeļisejevs, Dainis Kazakevičs, Aleksandrs Stradiņš; galvenā redaktore Dace Kaspare. Rīga: Latvijas Sporta federāciju padome; DUE, 2022. 375 lpp. ISBN 9789934235412.


Māra Jēkabsone 2022. gada marta numura iznākšanas brīdī ir LNB Attīstības departamenta Bibliotēku attīstības centra galvenā bibliotekāre.

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page