Dermots Hodsons. Zvaigžņu aplis
- Emīls Rotgalvis
- Dec 3, 2024
- 2 min read

1992. gada 7. februārī pārstāvji no 12 valstīm parakstīja tā saukto Māstrihtas līgumu, kas lika pamatu mūsdienu Eiropas Savienībai (ES). Šis reizē senais, bet vēl pietiekami nesenā vēsturē atminamais brīdis ir sākumpunkts politiskās ekonomikas profesora Dermota Hodsona grāmatai “Zvaigžņu aplis”, kas ir stāsts par Eiropas Savienību, kādu to pazīstam šodien. Tātad, jau vairāk nekā 20 gadus šis stāsts ietver arī Latviju.
Un tomēr Latvija, Baltija kopumā, kā arī daudzas citas valstis, kas savienībai pievienojās tā saucamajā “Lielajā sprādzienā” 2004. gadā, šajā biogrāfiskajā un reizē analītiskajā stāstā parādās vien epizodiski. Grāmata vairāk ir stāsts par to, kā un kāpēc ES tika dibināta, un kā arī šodien gan politiķu, gan iedzīvotāju starpā valda atšķirīga izpratne par to, kas tad galu galā ir ES. Ekonomiska nāciju savienība, valstu kopums ar kopīgām vērtībām vai tikai politiska skatuve, gar kuru cilvēkam-parastajam nav nekādas daļas?
No “sižeta” sarežģītības viedokļa grāmatas vairāk nekā 30 gadu garo vēstures apskatu varētu salīdzināt ar “Troņu spēlēm”, jo parādās tikpat daudz lielu notikumu, politisko intrigu un tēlu, no kuriem daudzus ziņu virsrakstos redzam vēl šodien. Un tomēr grāmatu neieteiktu kā lasāmvielu relaksējošai lasīšanas pieredzei.
Garie, bieži neko nepasakošie politiķu citāti, “pārlēkšana” no notikuma uz notikumu un būtiskais vēsturiskais konteksts, ko prasa šis notikumu apskats, noteikti var nogurdināt. Tāpēc “Zvaigžņu apli” ieteiktu vairāk kā ērtu uzziņas materiālu ar trāpīgiem un loģiskiem noteiktu vēstures notikumu apskatiem, kurus vērts palasīt, kad ES aktualitātes uzpeld mediju ziņu ciklā. Arī vēsturiskam atskatam grāmata ir noderīga un ļauj padomāt, kādas bažas un kādi ideāli par ES attīstību ir piepildījušies.
Noteikti netrūkst arī interesantu sadaļu, piemēram, par ES veidošanos no kultūras aspekta, par Īriju kā populāru ES darbaspēka galamērķi, par populisma pieaugumu pasaulē. Taču citi notikumi, īpaši nesenākie – Covid-19 pandēmija un Krievijas barbariskais iebrukums Ukrainā – šķiet nepietiekami izanalizēti. Varbūt kaut kad nākotnē sagaidīsim papildinātu izdevumu.
Ja pēc tam, kad esam atzīmējuši otro gadu desmitu kopš iestāšanās ES, rodas ziņkāre – kur tad īsti esam iesaistījušies – šī grāmata var būt palīgs atbildes rašanai. Jāsaka, ka brīžiem to caurstrāvo šķietami naivs ideālisms, taču galu galā, vai piekrist autora apgalvojumiem gan par ES varenību, gan par pretrunību, paliek lasītāja ziņā.
Noderīgi: janisroze.lv / revdem.ceu.edu
Dermots Hodsons. Zvaigžņu aplis. No angļu valodas tulkojusi Maira Mora; redaktore Renāte Punka; mākslinieciskais noformējums: Elizabete Laura Punka; datorgrafiskais noformējums: Iveta Paegle. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2024. 416 lpp. ISBN 9789984239910.
Emīls Rotgalvis ir LNB Attīstības departamenta Bibliotēku attīstības centra medijpratības nozares eksperts.
Comments