
2024. gada nogalē tika izdota mūziķa, mūzikas vēsturnieka, pedagoga, Latvijas Nacionālā rakstniecības un mūzikas muzeja (LNRMM) Mūzikas nodaļas dibinātāja un ilggadējā vadītāja Elmāra Zemoviča (1938) jaunākā grāmata–katalogs “Mūzikas instrumentu būvētāji un meistari Latvijā”.
Šis pētījums ir unikāls resurss, kas sniedz padziļinātu ieskatu mūzikas instrumentu būvētāju pasaulē, piedāvājot ne tikai instrumentu aprakstus, bet arī šo meistarīgo cilvēku biogrāfijas.
Mūzikas instrumentu būvētāji ir vairāk nekā amatnieki. Viņi ir mūzikas tradīciju nesēji un inovatori, kas nodrošina, ka mūzika turpina dzīvot cauri gadsimtiem. Instrumentu būvētājiem piemīt ne tikai tehniskās prasmes, lai nodrošinātu instrumentu ilgmūžību, bet arī dziļa izpratne par instrumentu skaņu, kas padara šo profesiju par vienu no vissarežģītākajiem un mākslinieciskākajiem amatiem.
Savā laikā strādājot LNRMM, Elmāra Zemoviča pārziņā ir bijusi mūzikas instrumentu kolekcijas veidošana, kuras lielākā daļa (60%) ir Latvijas izcelsmes meistaru un uzņēmēju būvēti.
Instrumentu komplektēšana tika veikta, atrodot un glābjot no bojāejas unikālus Latvijas izcelsmes meistaru darbus.
Daudzu gadu garumā izdevuma autors ir pētījis dažādu arhīvu un bibliotēku materiālus, izskatījis daudzus laikrakstus un žurnālus, meklējot ziņas par komponistiem, atskaņotājmāksliniekiem un instrumentu būvētājiem.
Tieši pateicoties Elmāra Zemoviča pētnieciskajam darbam, ir tapis šis izdevums, kas aptver līdz šim Latvijas kultūrtelpā maz reprezentētu nacionālā mantojuma vērtību.
Kataloga veidošanā lieli palīgi ir bijuši arī LNRMM Mūzikas nodaļā strādājošie speciālisti. Darbā plašāk ir atspoguļota klasiskās mūzikas instrumentu būve, kamēr tautas mūzikas instrumentu būvētāju veikums ir tikai daļējs.
Katalogs sastāv no divām daļām.
Pirmā daļa – Mūzikas instrumentu būvētāji – apkopotas biogrāfiskās ziņas par vairāk nekā 300 mūzikas instrumentu būvētājiem un meistariem, kas darbojušies Latvijā.
Kopumā, lai veidotu pilnīgāku instrumentu būvētāju biogrāfijas, autors ir izmantojis plašu izziņu avotu klāstu, piemēram, baznīcu grāmatas, lai izpētītu instrumentu būvētāju dzimšanas datumus, dzīvesvietas un sociālo stāvokli; adrešu grāmatas, lai atrastu mūzikas instrumentu darbnīcas, veikalus un to īpašniekus; rakstus periodikā u.c. Pētītie avoti ļauj iegūt daudzpusīgu skatījumu uz būvētāju dzīvi un darbību, kas sniedz interesantu informāciju par to, kā mūzikas instrumenti attīstījās un kā instrumentu būvētāji ietekmēja šo procesu.
Otrā daļa – Mūzikas instrumenti fotoattēlos – atrodams bagātīgs Latvijas meistaru būvēto instrumentu attēlu klāsts. Lielākā daļa tapuši 19. un 20. gadsimtā. Īpaši daudz pārstāvēti tādi instrumenti kā ērģeles un klavieres.
Daudzi mūzikas instrumenti izceļas ar mākslinieciski oriģinālu ārējo veidolu, kas bagātina šo izdevumu un padara pievilcīgu lasītājiem.
Paralēli publikācijas teksts ir tulkots arī angļu valodā, kas padara šo izdevumu pieejamu arī starptautiskai auditorijai.
Katalogs domāts muzejiem, bibliotēkām, mūzikas mācību iestādēm, arī kā izzinoša lasāmviela gan profesionāliem mūziķiem, gan mūzikas entuziastiem un visiem interesentiem. Veikums ir tik nozīmīgs, ka šo darbu savos pētījumos varēs izmantot vēl vairākas pētnieku paaudzes.
Kā uzskata LNRMM direktore Iveta Ruskule, katalogs ir “veltījums Latvijas mūzikas instrumentu būvniecības vēstures pagātnei, tagadnei un nākotnei”.
Izdodot šo katalogu, LNRMM iecerējis attīstīt tā digitālo versiju, kuru papildinās ar jauniem pētījumu objektiem.
Kaut arī izdevums nepretendē uz visaptverošu pilnību, tas ir pamats turpmākai meistaru darbības pētniecībai, kā arī mūzikas instrumentu vākšanai, apzināšanai un glabāšanai. Elmāra Zemoviča pētnieciskais darbs ir pirmreizējs veikums latviešu mūzikas vēsturē.
Arī pats autors saka: “Neuzskatu šo pētījumu par pabeigtu, jo ar laiku var atrasties dažādi papildinājumi, kurus varēs pievienot ieplānotajam šī izdevuma digitālam variantam.”
Noderīgi: km.gov.lv / facebook.com / klasika.lsm.lv
Elmārs Zemovičs. Mūzikas instrumenti un to būvētāji Latvijā = Musical Instruments and Their Makers in Latvia : katalogs. Zinātniskā redaktore Dr.art. Baiba Jaunslaviete; redaktore Ruta Kurpniece; tulkojums angļu valodā: Amanda Zaeska; mākslinieks Mārtiņš Ratniks; foto: Ruta Kurpniece, Gunta Zemoviča, Jānis Porietis; ievads: Iveta Ruskule. Rīga: Rakstniecības un mūzikas muzejs, 2024. 540 lpp. ISBN: 9789934381515.
Inta Šapovalova ir LNB Speciālo krājumu departamenta Mākslas un mūzikas centra mūzikas krājuma eksperte.
Comments