š§ Klausies apskatu Soundcloud vai Spotify.
Latvijas NacionÄlÄs bibliotÄkas (LNB) Letonikas un Baltijas centra vadÄ«tÄjas, vÄsturnieces KristÄ«nes Zaļumas monogrÄfijÄ, balstÄ«tÄ autores promocijas darbÄ, divos sÄjumos un vienÄ burtnÄ«cÄ apzinÄtas, sistematizÄtas un pÄtÄ«tas Vidzemes latvieÅ”u daļas muižas un to bibliotÄkas. Pirms pievÄrsties monogrÄfijas kodolam ā Vidzemes Olivas miera lÄ«guma muižu bibliotÄku vietai un lomai noteikta reÄ£iona kultÅ«rtelpÄ trijos gadsimtos ā autore aktualizÄ muižu bibliotÄku izpÄtes teorÄtiskos aspektus, skaidrojot un analizÄjot arÄ« terminoloÄ£iju, metodoloÄ£iskÄs pieejas vÄsturisko kolekciju pÄtniecÄ«bÄ un kolekciju rekonstrukcijÄ.
Å Ä« daļa padara grÄmatu hrestomÄtisku kultÅ«ras mantojuma jomas pÄtniekiem, jo pirmo reizi tik koncentrÄtÄ veidÄ pamatota izpratne par kultÅ«rvÄsturiski vÄrtÄ«gu izdevumu izcelsmes jeb proveniences jautÄjumiem un to nozÄ«mi bibliotÄku rekonstrukcijÄ, piedÄvÄts iepazÄ«ties ar pazÄ«mÄm, kas izdevumus padara par retumiem, kÄ arÄ« pavÄrts priekÅ”kars pÄtniecÄ«bas veidam, ko dÄvÄjam par āgrÄmatu arheoloÄ£ijuā, pÄtot grÄmatas kÄ artefaktus un vÄstures liecÄ«bas.
SistemÄtiska pÄtniecÄ«ba par vÄsturisko kolekciju provenienci ir ļoti nozÄ«mÄ«ga, jo dod iespÄju izprast arÄ« konkrÄtÄ valstÄ« dominÄjoÅ”o intelektuÄlo, kultÅ«ras, sociÄlo un lingvistisko tradÄ«ciju. TÄdÄļ arÄ« Zaļuma savÄ darbÄ balstÄ«jusies tieÅ”i Å”ajÄ metodoloÄ£ijÄ.
Ideja pÄtÄ«t arÄ« citu Vidzemes muižu bibliotÄkas autorei radusies pirms vairÄk nekÄ 10 gadiem, pÄtot Liepupes muižas vÄsturi un saskaroties ar grÄmatÄm LNB krÄjumÄ tieÅ”i no Ŕīs muižas bibliotÄkas. TÄ kÄ muižu bibliotÄku izpÄte cieÅ”i saistÄ«ta ar muižu vÄstures apzinÄÅ”anu, monogrÄfija āVidzemes muižas un to bibliotÄkasā sadalÄ«ta divÄs daļÄs: pirmÄ veltÄ«ta muižu kÄ fenomena vÄsturei, bet otrÄ ā pÄtÄ«jumam par muižu bibliotÄkÄm. Par darba galvenajÄm hronoloÄ£iskajÄm robežÄm noteikts laikaposms no 1783. gada lÄ«dz 1924. gadam, kad Vidzemes latvieÅ”u daÄ¼Ä saglabÄjÄs nemainÄ«gs administratÄ«vi teritoriÄlais iedalÄ«jums Äetros apriÅÄ·os ā CÄsu, RÄ«gas, Valkas un Valmieras.
PublicÄti pÄtÄ«jumi par Latvijas muižu ansambļiem un kompleksiem lÄ«dz Å”im bijuÅ”i jau vairÄki. PiemÄram, fotogrÄfa un kultÅ«ras pieminekļu pÄtnieka Dr.h.c.hist. Vitolda MaÅ”novska enciklopÄdija āMuižas LatvijÄā piecos sÄjumos, kura koncentrÄjas uz muižu izpÄti no arhitektoniski mÄkslinieciskÄ aspekta. KristÄ«nes Zaļumas grÄmata atŔķirÄ«bÄ no iepriekÅ”minÄtajiem izdevumiem pievÄrÅ”as pavisam citam rakursam ā bibliotÄkÄm, fokusÄjoties uz muižu intelektuÄlÄs dzÄ«ves izpÄti.
MonogrÄfijas daļas var lasÄ«t atseviŔķi, secÄ«gi vai paralÄli.
1. sÄjums plaÅ”iem soļiem izved cauri Latvijas vÄsturei Eiropas kontekstÄ iepriekÅ” minÄtajÄ laika nogrieznÄ«, sniedzot priekÅ”statu par muižÄm kÄ tÄ laika fenomenu. GrÄmatÄ raksturoti muižu veidi, administratÄ«vi teritoriÄlÄs piederÄ«bas un sociÄlekonomiskie apstÄkļi dažÄdos Latvijas un Eiropas vÄstures posmos, koncentrÄti vÄstot par muižu kÄ sistÄmu, uzÅÄmumu un administratÄ«vu veidojumu. KÄ uzsver autore, tas ir arÄ« stÄsts par muižu Ä«paÅ”niekiem un iedzÄ«votÄjiem, kÄ arÄ« potenciÄlajiem muižu bibliotÄku lasÄ«tÄjiem.
2. sÄjumÄ autore pievÄrÅ”as paÅ”Äm bibliotÄkÄm ā tas ir unikÄls skatÄ«jums, kÄ muižu bibliotÄkas veidojÄs un transformÄjÄs. Piebilstams, ka, pÄtot Latvijas muižu vÄsturi, vienmÄr bijis problemÄtiski atrast pietiekami daudz liecÄ«bu par muižu Äku interjeriem, sadzÄ«vi, kustamÄm vÄrtÄ«bÄm ā visbiežÄk tie ir iznÄ«cinÄti vai zuduÅ”i. LÄ«dz ar to veiktais pÄtÄ«jums par muižu bibliotÄkÄm dod neatsveramu ieguldÄ«jumu tieÅ”i muižu intelektuÄlÄ satura un Ä«paÅ”nieku dzÄ«vesveida izpratnes kontekstÄ. PÄtÄ«jums piedÄvÄ plaÅ”Äku redzÄjumu, raksturojot muižu bibliotÄku veidoÅ”anÄs tradÄ«cijas arÄ« EiropÄ. UzzinÄm par nozÄ«mÄ«giem vÄsturisko kolekciju proveniences pÄtÄ«jumiem, par ievÄrojamÄm bibliotÄkÄm un slavenu personu izkopto intelektuÄlo gaumi Eiropas galmos un aristokrÄtijÄ, piemÄram, HÄbsburgu, Radzivilu un citÄs dinastijÄs. PÄtÄ«jums palÄ«dz izprast arÄ« bibliofilu un kolekcionÄru sabiedrÄ«bu. IzvÄlÄtÄ ikonogrÄfija atklÄj tieÅ”i LNB krÄjuma dÄrgumus un ļauj izprast kopsakarÄ«bas nacionÄlÄ krÄjuma veidoÅ”anÄs gaitÄ.
PÄrsteidzoÅ”i, ka pasaules tÄ brīža intelektuÄlÄs dzÄ«ves Å”edevri dažÄdÄs valodÄs atradÄs muižkungu kolekcijÄs Latvijas teritorijÄ, veidojot saikni ar Eiropas domÄtÄju un ideju vÄsturi. Atzinumi ļauj pieÅemt, ka laikmetÄ«gas intelektuÄlÄs dzÄ«ves idejas strÄvoja arÄ« tepat, tÄ laika VidzemÄ. PÄtÄ«jums raksturo to apgaismÄ«bas laika paaudzi, kas saista Latvijas (arÄ« Igaunijas) teritoriju ar tÄ laika Eiropas domÄtÄju strÄvojumiem.
Muižu bibliotÄku vÄsture atspoguļo intelektuÄlo vidi VidzemÄ no 18. gadsimta beigÄm lÄ«dz 20. gadsimta sÄkumam ā to daudznacionÄlo ietekmi un saikni ar Eiropas impÄrijÄm un dzimtÄm, kÄ arÄ« parÄda muižu iedzÄ«votÄju dzÄ«vesveidu, hobijus, izglÄ«toÅ”anÄs procesu un alkas pÄc zinÄÅ”anÄm.
DiemžÄl, Vidzemes muižu bibliotÄku izcelsmes pÄtÄ«jumi atspoguļo arÄ« kolekciju izklÄ«dinÄÅ”anu dažÄdu vÄsturisku notikumu rezultÄtÄ, kara apstÄkļos tÄs gan izlaupot, gan izvedot uz ÄrzemÄm. PÄtÄ«jumi ļauj arÄ« iztÄloties to potenciÄlo bagÄtÄ«bu, kÄda nacionÄlajÄ krÄjumÄ bÅ«tu pieejama, ja Ŕīs kolekcijas bÅ«tu saglabÄjuÅ”Äs Latvijas teritorijÄ. Lai saglabÄtu visas mÅ«su valsts teritorijas vÄsturisko kontekstu, autore Ä«si raksturojusi arÄ« Kurzemes un Latgales muižu bibliotÄkas. Te izlasÄms arÄ« viens no iespaidÄ«gÄkajiem stÄstiem ā par Kurzemes un Zemgales hercogistes galma bibliotÄku, kuras veidoÅ”anu 150 gadu garumÄ uzturÄja Kurzemes hercogu Ketleru dinastija un kas vÄstures griežos izŔķaidÄ«ta dažÄdÄs teritorijÄs (Å”obrÄ«d pÄrsvarÄ atrodas Krievijas un Somijas nacionÄlajos krÄjumos). PÄrÅem patiesa zaudÄjuma izjÅ«ta, iztÄlojoties tos 50 vezumus ar hercogistes bibliotÄkas sÄjumiem, kas 18. gadsimta sÄkumÄ pÄc PÄtera I pavÄles tika izvesti uz PÄterburgu kÄ no zviedriem gÅ«ts kara laupÄ«jums.
Visbeidzot, 3. sÄjums jeb burtnÄ«ca sniedz sistemÄtisku ieskatu pÄtÄ«juma metodoloÄ£ijÄ ar detalizÄtu informÄciju pielikumos un tabulÄs ā gadÄ«jumÄ, ja lasÄ«tÄjam rodas vÄlme tÄmu pÄtÄ«t vÄl dziļÄk.
StÄstu par muižu bibliotÄkÄm LNB aizsÄka jau 2019. gadÄ ā ar LNB simtgadei veltÄ«tu izstÄdi un publikÄciju āNeredzamÄ bibliotÄkaā (autore KristÄ«ne Zaļuma), kura ļÄva ielÅ«koties LNB krÄjuma attÄ«stÄ«bas sÄkumposmÄ, kad tÄs pamatu veidoja kÄdreizÄjo privÄto un sabiedrisko bibliotÄku krÄjumi. SavukÄrt, vairÄki izdevuma āVidzemes muižas un to bibliotÄkasā stÄsti iekļauti un pieejami arÄ« LNB un Latvijas radio sadarbÄ«bas rezultÄtÄ tapuÅ”ajÄ raidÄ«jumu ciklÄ āGrÄmatai pa pÄdÄm. LatvieÅ”u grÄmatai 500ā.
Zaļuma, KristÄ«ne. Vidzemes muižas un to bibliotÄkas. 3 sÄjumi. ZinÄtniskie recenzenti: Dr.art. JÄnis KalnaÄs, Dr.hist. Anita Äerpinska. Kopsavilkuma tulkojums angļu valodÄ: Juris OjÄrs BeÅÄ·is. Dizainere Tatjana RaiÄiÅeca. RÄ«ga: Latvijas NacionÄlÄ bibliotÄka, 2022. ISBN 9789934610318.
KatrÄ«na Kukaine ir LNB AttiĢstiĢbas departamenta direktore.
Comments