
š§ Klausies apskatu Soundcloud vai Spotify.
2023. gada marta saĢkumaĢ VeĢstures izpeĢtes un popularizeĢsĢanas biedriĢbas riĢkotaĢs gadskaĢrteĢjaĢs aptaujas rezultaĢtaĢ balvu āGada veĢsturnieks LatvijaĢ 2022ā sanĢ§eĢma veĢsturniece Ineta LipsĢa. TomeĢr veĢsturniece no balvas atteicaĢs, taĢ izveĢloties pieveĢrst plasĢaĢkas sabiedriĢbas uzmaniĢbu situaĢcijai veĢstures zinaĢtneĢ, kuru raksturo gan katastrofaĢli mazs valsts finanseĢjums, gan publiskaĢs komunikaĢcijas probleĢmas saistiĢbaĢ ar veĢstures peĢtiĢjumu nepieciesĢamiĢbu. Atteikums no balvas gan nekaĢdaĢ gadiĢjumaĢ nemazina Inetas LipsĢas peĢtniecisko aktivitaĢsĢu noziĢmiĢgumu. Viens no sĢiem peĢtiĢjumiem ir 2022. gada nogaleĢ iznaĢkusiĢ monograĢfija par sieviesĢu politisko veĢsturi parlamentaĢrajaĢ LatvijaĢ.
SĢkĢ§iet, tikai retais nezina, ka 1920. gada Satversmes sapulces veĢleĢsĢanaĢs no 164 ieveĢleĢtajiem deputaĢtiem sesĢas bija sievietes. PeĢc Latvijas valsts proklameĢsĢanas ieguĢtaĢ dzimumu politiskaĢ vienliĢdziĢba un likums, kas sievieteĢm deva tiesiĢbas veĢleĢt un tikt ieveĢleĢtaĢm, bija savam laikam lĢ§oti moderna un demokraĢtiska tiesiĢbu prakse, kas nebija pieejama pat atsevisĢkĢ§aĢs āvecajaĢsā rietumu demokraĢtijaĢs. PiemeĢram, FrancijaĢ sievietes veĢleĢsĢanu tiesiĢbas ieguva vien 1944. gadaĢ, bet SĢveiceĢ ā 1990. gadaĢ. TomeĢr, neraugoties uz progresiĢvo veĢleĢsĢanu likumu un sĢkĢ§ietamajiem saĢkotneĢjiem politiskajiem panaĢkumiem, jau PirmajaĢ (1922), OtrajaĢ (1925) un TresĢajaĢ SaeimaĢ (1928) Latvijas iedziĢvotaĢji neieveĢleĢja nevienu sievieti, un tikai CeturtaĢs Saeimas veĢleĢsĢanaĢs 1931. gadaĢ laikabiedri parlamentaĢ ieveĢleĢja pieredzeĢjusĢo un sabiedriĢbaĢ populaĢro politikĢ§i Bertu PiĢpinĢ§u.
MonograĢfija gan nav staĢsts par Bertu PiĢpinĢ§u kaĢ sieviesĢu politiskaĢs veĢstures iznĢ§eĢmuma gadiĢjumu vai sĢiĢs veĢstures kulminaĢciju, toties tas ir fascineĢjosĢs un avotos balstiĢts veĢstiĢjums par aĢrkaĢrtiĢgi daudzveidiĢgu, daudzskaitliĢgu un jaudiĢgu sieviesĢu politisko darbiĢbu, kas kopeĢjaĢ Latvijas veĢstures staĢstaĢ liĢdz sĢim palikusi vispaĢreĢji nokluseĢta vai pat ignoreĢta. Sievietes reti piedereĢjusĢas uzvareĢtaĢjiem, kuri ārakstaā veĢsturi. PiĢpinĢ§as kaĢ vieniĢgaĢs Saeimas deputaĢtes staĢsts nereti liek domaĢt, ka sieviesĢu politisko darbiĢbu biezĢaĢk raksturoja zaudeĢjumi nekaĢ uzvaras, kaĢ deĢlĢ§ vinĢ§u balsis veĢstureĢ nav izskaneĢjusĢas pietiekami skalĢ§i.
LipsĢa savaĢ darbaĢ centusies atbildeĢt uz vairaĢkiem jautaĢjumiem ā kaĢds bija sociaĢlpolitiskais konteksts, kuraĢ darbojaĢs Latvijas sieviesĢu organizaĢcijas, kaĢdi bija sieviesĢu politiskaĢs darbiĢbas meĢrkĢ§i, strateĢgĢ§ija un taktika, kaĢdi bija sieviesĢu politiskaĢs darbiĢbas rezultaĢti un kaĢda bija latviesĢu politisko darbiniecĢu ikdiena starpkaru LatvijaĢ. Bet galvenais ā kas iĢsti bija graĢmatas nosaukumaĢ ietvertais, muĢsdienaĢs ne visiem zinaĢmais āgrozaĢmo sarakstuā princips?
Starpkaru periodaĢ izmantotie grozaĢmie veĢleĢsĢanu saraksti (ieviesti ar 1922. gadu) klĢ§uva par redzamaĢko sĢkĢ§eĢrsli sieviesĢu centieniem klĢ§uĢt par pilntiesiĢgaĢm daliĢbnieceĢm uz politiskaĢs skatuves. GrozaĢmie saraksti noziĢmeĢja to, ka izveĢleĢtaĢ saraksta veĢleĢsĢanu ziĢmeĢ veĢleĢtaĢjs driĢksteĢja izsviĢtrot tos kandidaĢtus, kuru ieveĢleĢsĢanu neatbalsta, un vinĢ§u vietaĢ ierakstiĢt kandidaĢtus no citiem veĢleĢsĢanu sarakstiem. LipsĢa sĢaĢdu veĢleĢsĢanu sisteĢmu nodeĢveĢ par savdabiĢgu izklaideĢjosĢu popkultuĢru, kuras uzmaniĢbas centraĢ atradaĢs indiviĢds, nevis partija un taĢs politiskaĢs idejas. SĢaĢdas politiskaĢs sisteĢmas ietvaros sieviesĢu politisko likteni izsĢkĢ§iĢra speĢja ieguĢt maksimaĢlu publicitaĢti un iepatikties plasĢaĢm veĢleĢtaĢju masaĢm.
GraĢmataĢ LipsĢa daudz devusi vaĢrdu pasĢaĢm sievieteĢm ā politikĢ§eĢm, plasĢi vinĢ§as citeĢjot un taĢ atklaĢjot sieviesĢu idejiski politisko paĢrlieciĢbu un meĢrkĢ§us laikmeta kontekstaĢ.
LipsĢa iĢpasĢi uzsver, ka skatiĢjums uz politisko dienaskaĢrtiĢbu no sieviesĢu politiskaĢs darbiĢbas skatupunkta ir skatiĢjums uz Latvijas veĢsturi no āpakausĢa perspektiĢvasā, t.i., paraĢdot veĢsturi nevis no sieviesĢu kaĢ skatiĢtaĢju, bet aktiĢvu daliĢbniecĢu viedoklĢ§a, kas Latvijas historiograĢfijaĢ akuĢti nepieciesĢams.
Noderīgi: lr1.lsm.lv
LipsĢa, Ineta. Viena. GrozaĢmo sarakstu slazdaĢ: sieviesĢu politiskaĢ veĢsture LatvijaĢ 1922ā1934. RiĢga: Friedrich-Ebert-Stifung, 2022. 375 lpp. ISBN 9789934615016.
Zane RozÄ«te ir LNB Pakalpojumu departamenta HumanitÄro un sociÄlo zinÄtÅu lasÄ«tavas nozaru informÄcijas eksperte.
Comentarios