Miranda Hārta. I Haven’t Been Entirely Honest with You
- Ričards Edijs Štibe
- 21 hours ago
- 2 min read

Ko iesākt, ja ceļa priekšā pēkšņi nākas atdurties pret milzīgu akmeni – tik lielu, ka visi mēģinājumi to nostumt vai pārkāpt pāri noved tikai pie vēl lielāka noguruma? Miranda Hārta – britu komiķe, aktrise un grāmatu autore – tēlaini apraksta prātā radušos ainu, kurā pati bija nonākusi.
Bezspēcības mākta, komiķe nolēma stāties pretī akmenim un pēkšņi tajā ieraudzīja durvis – ieeju tumšā, mitrā un gļotainā alā. Šīs alas galā bija saskatāma izeja, kas atgrieztu pie laimīgas un piepildītas dzīves. Taču, lai to sasniegtu, vispirms jāpārvar vairākas desmitgades neatrisinātas problēmas, neuzvarētas cīņas ar sevi un dažādu slimību kokteilis.
Līdz šim neviena no Mirandas Hārtas uzrakstītajām grāmatām nav iztulkota latviešu valodā, toties komiķe varētu būt zināma pēc lomām tādos seriālos kā "Miranda" (ar ko ieguva plašāku atpazīstamību un ko pati arī radīja), "Izsauciet vecmāti" vai sniegumu filmā "Emma" (2020. g.). Jaunākajā grāmatā komiķe skaidro, kāpēc pēdējos gadus bija retāk redzama publiski uzstājamies, kā arī dalās iespaidos par pēkšņās slavas skaistumu un postu, karjeras izaugsmi un pieredzi Holivudas filmu studijās un personīgās dzīves pārmaiņām.
Kopš pusaudžu gadiem sirgusi ar, kā pati atzīst, "pārāk daudz -ītiem", kā bronhītu, tonsilītu un labirintītu, M. Hārtai bija novājināta imūnsistēma, ko radīja desmitgadēm neatklāta Laima slimība un kas noveda aktrisi tādā stāvoklī, kad suņa izvešana ārā kļuva par sasniegumu. Tieši šajā laikā komiķe sāka apzināti un intensīvi ieskatīties sevī un meklēt atbildes, ko nosauca par dārgumiem, dzīves turpināšanai. Katram atrastajam dārgumam autore min gan papildliteratūru, gan izmainīto uzvedības paradumu, kā izvairīšanos, toksisku pozitīvismu, līdzatkarību vai bailēm no kļūdīšanās, gan jauniegūto vai nostiprināto paradumu. Šāda pieeja ļauj labāk izprast, kā izmainīt dažādus domāšanas modeļus, apzinoties, ka tas prasīs laiku un papildu piepūli.
Lai arī saturiski darbs atgādina pašpalīdzības grāmatu, tā ir pārāk vienkāršota satura interpretācija, jo izlaistu vizuāli spilgtās metaforas, tiešās un tekstā atklāti iekļautās iekšējās pārdomas, kādas rodas nodaļas rakstīšanas brīdī, kā arī dažbrīd pat ļoti atkailinātas un godīgas ainas no personīgās dzīves. Raitā un dzirkstošā valoda ļauj saglabāt cerību autores ceļam cauri grūtībām. Savukārt aprakstītās metodes un atsauces uz citām grāmatām palīdz iegūt praktiskus rīkus, ko izmantot ikdienā. Metode var būt tik vienkārša kā piecelšanās no biroja krēsla un izstiepšanās – vai, kā rīkotos īsteni entuziasti, dejošana – skaļāk uzslēgtas mūzikas pavadījumā. Tāpat iespējams atrast cēloni dažādām nogurdinošām un neproduktīvām domām, uzdodot piecus dažādus "kāpēc".
Kādam šī grāmata būs iespēja sekot līdzi neseniem notikumiem, ko piedzīvojusi iemīļota un publiski retāk redzama aktrise, kura nebaidās muļķoties un spēlēties nedz kameru priekšā, nedz ārpus tām. Citam – iegansts pasmaidīt vai balsī iesmieties par britu humoram raksturīgu daudznozīmīgu izteicienu.
Iepazīstot tuvāk autori un viņas neatlaidību, lasītājs var iegūt gan jaunu apliecinājumu iekšējam dzīves sparam, gan atkārtotu pārliecību par cilvēka spējām tikt pāri grūtākiem dzīves brīžiem.
Noderīgi:
Miranda Hārta. I Haven’t Been Entirely Honest with You. Izdevējs: Michael Joseph. Kanāda: Penguin Random House Canada, 2024. 448. lpp.
Ričards Edijs Štibe ir Valmieras bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļas vadītājs.
コメント