top of page
  • Sanita Stepena

šŸŽ§ Pastaiga pa skaisto Liepāju. UzplaukumsšŸŽ§ Klausies apskatu SoundcloudĀ vai Spotify.


Liepāja. Saknes, pilsētnieku spēks, Å”aubas un atkal spēks dzimst tieÅ”i te un reizēm, satinies vējā, aizklaudz pa bruÄ£i, lai atkal un atkal atgrieztos. Mana pilsēta ā€“ esmu daļiņa Liepājas ceturtajā paaudzē. Un nu, atverot izdevumu ā€œPastaiga pa skaisto Liepāju. Uzplaukumsā€, varu kļūt par ceļotāju laikā un sajust pilsētas starp jÅ«ru un ezeru noskaņas, ieraudzÄ«t pazÄ«stamas vietas, kādas tās pirms pusotra gadsimta pieredzēja mani vecvecvecāki, jauniņie liepājnieki LÄ«ze un Kārlis.


Cita un tomēr tik pazÄ«stama Liepāja. Stāsts par pilsētu izstāstÄ«ts attēlos ā€“ fotogrāfijās un pastkartēs no laikmeta, kurÅ” aizsākās 19. gadsimta otrajā pusē.

Lappuses klāj foto liecÄ«bas par vietu, kura tobrÄ«d, pateicoties dzelzceļa un ostas attÄ«stÄ«bai, pieņemas spēkā un nozÄ«mÄ«gumā. Plaukst pilsēta, tās kultÅ«ra un arhitektÅ«ra. AttÄ«stÄ«ba burtiski mutuļo ā€“ Romnu dzelzceļŔ, tramvaja lÄ«nijas, rÅ«pnÄ«cu un tiltu bÅ«ves. Pilsētas vaibstus veido un savu mūžu tiem velta izcilais arhitekts Pauls Maks Berči. Peldiestāde, KÅ«rmāja, pilsētas slimnÄ«ca, Bonica kafejnÄ«ca, Nikolaja Ä£imnāzija, jÅ«rskola, vēl un vēl citi Berči projektētie nami slÄ«d gar acÄ«m, pārlapojot albumu. Iedomājos ā€“ vai lepni pucēto cilvēku bariņā, kas Å”pacierē pa JÅ«rmalas parku (35. lpp.), ir arÄ« kāds LÄ«zes un Kārļa paziņa? Bet, ja nu viņi paÅ”i todien, kad tapa Liepājas pludmales foto, bija nogājuÅ”i lÄ«dz jÅ«rjai un nu no attēla (151. lpp.) māj slepenu sveicienu pāri laikam uz mÅ«sdienām? Vai Parka Paviljons (153. lpp.) viņiem patika tikpat ļoti kā man, kam ir laime pieredzēt Ŕīs ēkas atdzimÅ”anu tagadnē?


Un nez, kā tur garŔoja kafija tolaik?

208 lappuses attēlu, kas sarunājas ar mÅ«sdienām pāri laika malai. BrÄ«niŔķīgs izdevums, ceļvedis Liepājas transformāciju labirintā. Tajā savijas paaudžu veikuma pēctecÄ«ba ar laikmetu

un tehnoloģiju pēctecību. Ja 19. gadsimta izskaņas novitāte bija fotogrāfija, pateicoties kurai saglabāts daudz vizuālu un taustāmu vēsturisku liecību par pilsētu, tad 21. gadsimta tehnoloģiju devums ir iespēja aplūkot albumu ar papildinātās realitātes palīdzību, ieraugot, kā 19. gadsimtā tvertie objekti un mirkļi izskatās mūsdienās.


Rokā turu Latvijā pirmo fotoalbumu ar papildināto realitāti ā€“ tajā aplÅ«kojami ap 70 no grāmatā ievietotajiem teju 200 attēliem. Lejuplādējot aplikāciju ā€œOld Libauā€, atverot to un pietuvinot grāmatas attēliem ar aplikācijas atzÄ«mi, redzamas konkrētās vietas un ēkas mÅ«sdienās.


2021. gadā biedrÄ«ba ā€œLiepāja 400ā€ izdeva pirmo albumu par Liepāju ā€œPastaiga pa skaisto Liepājuā€, kas saņēma Liepājas KultÅ«ras gada balvu. Pirmais albums bija melnbalts, otrais nu ir

krāsains un bagātināts ar digitālo tehnoloÄ£iju iespējām. Bija prieks aktivizēt savas liepājnieces Ä£enētiskās atmiņas Ŕūnas.


Tiekamies pastaigā pa skaisto Liepāju, aiziet!


Noderīgi: irliepaja.lv


Pastaiga pa skaisto Liepāju. Uzplaukums. Projekta vadÄ«tāji: Andris Ivanovs, Kaspars Migla; priekÅ”vārds: Dace Kārkla; makets: Ginta Filia Solis. Liepāja: BiedrÄ«ba ā€œLiepājai 400ā€, 2023. 215 lpp. ISBN 9789934238512.


Sanita Stepena ir Liepājas Zaļās birzs bibliotēkas vecākā bibliotekāre.bottom of page