
š§ Klausies apskatu SoundcloudĀ vai Spotify
Vai zinÄt, cik apjomÄ«gu pasaku un teiku mantojumu, mums, latvieÅ”iem, ir atstÄjuÅ”i mÅ«su senÄi? Latvijas pirmÄs brÄ«vvalsts laikÄ ā 1925. gadÄ ā tÄs tika apkopotas un izdotas piecpadsmit sÄjumos! MÅ«sdienÄs folkloras vÄcÄju ekspedÄ«cijas turpinÄs joprojÄm.
āCeÄ¼Ä ar pasakuā ā lielisks notikums Latvijas pÄtnieciskajÄ literatÅ«rÄ! Desmit autores, Karla Gustava Junga analÄ«tiÄ·es un Junga analÄ«tiskÄs psihoterapeites, sarakstÄ«juÅ”as apjomÄ«gu oriÄ£inÄldarbu, kurÄ analizÄtas desmit dažÄdu tautu brÄ«numpasakas. TurklÄt, kopdarbs tapis gandrÄ«z desmit gadu garumÄ.
ZÄ«mÄ«gs grÄmatas tapÅ”anÄ Å”Ä·iet skaitlis 10; gluži tÄpat kÄ skaitļu maÄ£ija ir bÅ«tiska paÅ”Äs pasakÄs, kad izpildÄ«tie uzdevumi sniedz lielÄku pieredzi un dzÄ«ves gudrÄ«bu. āLatvieÅ”u tautas pasaku, lÄ«dzÄ«gi kÄ Eiropas tautu pasaku un mÄ«tu motÄ«vi, daudzu gadu tÅ«kstoÅ”u garumÄ ir nÄcijas dvÄseles un identitÄtes atspoguļojums.ā (Ginta TeivÄne, 109. lpp.). DažÄdÄs valstÄ«s tas var izpausties gan lÄ«dzÄ«gi, gan atŔķirÄ«gi. MÅ«sdienu kontekstÄ tas precÄ«zi redzams ukraiÅu tautas pasakÄs ā nevis saistÄ«bÄ ar spÄku, bet gan augstu garÄ«guma lÄ«meni un mÄ«lestÄ«bu pret dzÄ«vniekiem.
Mana vÄstÄ«juma mÄrÄ·is nav darba satura pÄrstÄsts. GrÄmatas apskatÄ piedÄvÄju lasÄ«Å”anas ceļazÄ«mes labÄkai izpratnei par to, kas jÅ«s sagaida Å”ajÄ aizraujoÅ”ajÄ āceÄ¼Ä ar pasakuā.
DramaturÄ£iski saturs kÄrtots nemainÄ«gi loÄ£iskÄ secÄ«bÄ. Vispirms ā katras autores Ä«si ievadvÄrdi, tad konkrÄtÄ pasaka pilnÄ apjomÄ un turpinÄjumÄ ā pasakas detalizÄta analÄ«ze, kurÄ izmantoti arÄ« reÄlu mÅ«sdienu cilvÄku sapÅi un dzÄ«ves stÄsti. IevadÄ Guna Berga raksturo senÄs pasaules mitoloÄ£iju, tÄs nozÄ«mi mÅ«su senÄu dzÄ«vÄ un paskaidro, kÄpÄc brÄ«numpasaku analÄ«zÄ izmantota konkrÄtÄ metode: āJunga analÄ«tiskajÄ psiholoÄ£ijÄ un psihoterapijÄ nozÄ«mÄ«gu vietu ieÅem izpratne par cilvÄka psihes struktÅ«ru, ko veido apziÅa un bezapziÅa ā individuÄlÄ un kolektÄ«vÄ ā kompleksi, arhetipi, kÄ arÄ« koncepts par individuÄciju ā psihiskÄs attÄ«stÄ«bas procesu.ā (12. lpp.).
GrÄmatÄ sastapsiet vÄl citus mazÄk zinÄmus terminus. TaÄu ā lai tas jÅ«s nekÄdÄ gadÄ«jumÄ nenobiedÄ, jo nobeiguma lappusÄs kÄ pievienotÄ vÄrtÄ«ba iekļauta lieliska skaidrojoÅ”Ä vÄrdnÄ«ca.
JÄatzÄ«st, ka pasaku izvÄlÄ autores nav gÄjuÅ”as vieglÄko ceļu. PiemÄram, liela daļa no mums noteikti zina vienu no garÄkajÄm un sarežģītÄkajÄm latvieÅ”u tautas pasakÄm āKurbads, Ä·Äves dÄlsā, kas atklÄj Ego kompleksa attÄ«stÄ«bas ceļu mijiedarbÄ«bÄ ar kolektÄ«vo bezapziÅu. Tematiski vairums pasaku izvÄlÄtas saistÄ«bÄ ar vÄ«rieÅ”a ceļu individuÄcijas procesÄ. Viena no tÄm ā āAizej tur ā nezin kur, atnes to ā nezin ko.ā MÅ«su tautas vÄsturÄ vÄ«rieÅ”u rakstura veidoÅ”anos ietekmÄjuÅ”i daudzi smagi faktori ā tos skaidro Ŕīs pasakas analÄ«zes autore. SavukÄrt pasakas par sievietes personÄ«bas attÄ«stÄ«bas ceļu sastopamas daudz retÄk, tÄpÄc tÄs lai kļūst par bÅ«tisku grÄmatas intrigu!
Visbeidzot ā padalÄ«Å”os, kÄdu patÄ«kamu pÄrsteigumu piedzÄ«voju es un ceru, ka lÄ«dzÄ«ga sajÅ«ta bÅ«s arÄ« jums. LÄ«vu tautas pasaka āKÄzas jÅ«rÄā vÄsta par dzÄ«ves vidusposma transformÄcijas procesu. JÄatzÄ«stas, ka Ŕī bija mana pirmÄ iepazÄ«Å”anÄs ar lÄ«vu folkloru. GrÄmatas apskatam izvÄlÄjos diezgan garu citÄtu, kurÄ saskatÄ«ju reÄlu lÄ«dzÄ«bu ar latvieÅ”u likteni: āPasakas sÄkumÄ paustas ilgas pÄc senajiem laikiem un rÄmÄs, droÅ”Äs dzÄ«ves JÅ«ras mÄtes gÄdÄ«bÄ, taÄu tas ir pagÄjis ā tÄ vietÄ nÄkuÅ”as vÄtras, lieli viļÅi, trokÅ”ÅojoÅ”i kuÄ£i un sveÅ”Äs valodÄs runÄjoÅ”i ienÄcÄji, kuri nepieÅem lÄ«vu tikumus.ā (Ramona Gredzena, 311. lpp.)
VÄl 20. gadsimta beigu posmÄ tepat LatvijÄ gaisÄ virmoja doma, ka katra konkrÄta pasakas tÄla vai motÄ«va vÄsture tÄ arÄ« paliks neatÅ”ifrÄta. TomÄr nu tas ir noticis! Bet kÄpÄc tieÅ”i āceļÄā ar pasakuā? To Guna Berga ir skaidrojusi pirms viÅas izvÄlÄtÄs pasakas: āCeļŔ ā tÄ ir doÅ”anÄs nezinÄmajÄ.ā Mans padoms: Å”o ceļu ejiet lÄnÄm, nesteidzoties! Izlasiet visu pasaku, nolieciet grÄmatu malÄ un ļaujieties pÄrdomÄm. PÄcÄk atkal turpiniet.
Paldies autorÄm! Lai visiem aizraujoÅ”s lasÄ«tprieks!
Noderīgi: jungabiedriba.lv / jungian.lv
CeÄ¼Ä ar pasaku. Tautu brÄ«numpasakas Junga analÄ«tiskÄs psiholoÄ£ijas skatÄ«jumÄ. Autores: Guna Berga, Inese Ruka, Guna ÄaÄe, Ginta TeivÄne, Nika Berne, Ginta Jansone, Iveta Upeniece, Iveta GÄbele, Ginta Ratniece, Ramona Gredzena. AnalÄ«tiskÄ redaktore Guna Berga. RÄ«ga: Latvijas Junga analÄ«tiskÄs psiholoÄ£ijas biedrÄ«ba, 2023. 368 lpp. ISBN 9789934239861.
DÄrija JuÅ”keviÄa ir LNB Atbalsta biedrÄ«bas konsultante.
Comments