š§ Klausies apskatu SoundcloudĀ vai Spotify.
āPÄrgalvÄ«gÄ sÄncensÄ«ba par augstÄko, lielÄko, garÄko, ÄtrÄko, dÄrgÄko ir redzama ik uz soļa visdažÄdÄko formu betona, stikla un tÄrauda slÄÅos un stÄvos, kas pÄdÄjÄs desmitgadÄs uzslieti izdeguÅ”ajÄs ArÄbijas tuksneÅ”a smiltÄ«s. It kÄ tuksneÅ”a lÄ«dzenumi bÅ«tu jÄkompensÄ ar augstÄko debesskrÄpi pasaulÄ, bet karstums ar iekÅ”telpu slÄpoÅ”anas centru.ā (A. CimdiÅa. āIlgtspÄjas meklÄjumi ArÄbijas tuksnesÄ«: tirgus un naftas antropoloÄ£ijaā).
AntropoloÄ£ijas intereÅ”u loks, Ŕķiet, ir bezgalÄ«gs, aptverot gan dažÄdas zinÄtÅu nozares, gan kultÅ«ras dažnedažÄdÄs pasaules malÄs. TÄdÄjÄdi antropologa profesija, iespÄjams, sniedz vienu no aizraujoÅ”ÄkajÄm un izaicinoÅ”ÄkajÄm pieredzÄm, kÄdu profesionÄlajÄ darbÄ«bÄ var gÅ«t. DomÄjams, ka antropologi nemitÄ«gi uzzina ko jaunu, bieži ceļo, satiekas ar sveÅ”u kultÅ«ru pÄrstÄvjiem un, ja patiesi aizraujas ar pÄtÄmo tematu, veic detektÄ«va cienÄ«gu izpÄti. Viens no labÄkajiem paÅ”mÄju piemÄriem ir sociÄlantropoloÄ£es Agneses CimdiÅas paveiktais antropoloÄ£ijas nozarÄ, kas apkopots monogrÄfijÄ āIlgtspÄjas meklÄjumi ArÄbijas tuksnesÄ«: tirgus un naftas antropoloÄ£ijaā.
ArÄbu lÄ«Äa reÄ£ionÄ uzplaukumu pÄdÄjÄs desmitgadÄs veicinÄjis tÄ āmelnais zeltsā ā nafta. TuksnesÄ«, kurÄ nav ne saldÅ«dens, ne floras, ne faunas, bet dominÄ smiltis, karstums un sÄls, vietÄjie ar Ziemeļvalstu tehnoloÄ£iju palÄ«dzÄ«bu ir radÄ«juÅ”i neiedomÄjamas iespÄjas un resursus. GrÄmatas satura pamatÄ ir pretrunu pilna pasaule, kas stÄsta par tuksnesi un Å«deni, naftu un ilgtspÄju, viedajÄm tehnoloÄ£ijÄm, beduÄ«nu tradÄ«cijÄm un naftas ieeļļotÄm dzÄ«vespasaulÄm, un tas ir autores pieredzÄ balstÄ«ts stÄsts, ierÄmÄts antropoloÄ£iskÄs izpÄtes metodÄs.
MonogrÄfijÄ autore atspoguļo savus novÄrojumus un pieredzÄto 10 lauku darba periodos no 2016. lÄ«dz 2020. gadam ArÄbijas tuksneÅ”a reÄ£ionÄ, galvenokÄrt Apvienotajos ArÄbu EmirÄtos, blakus ilgtspÄjas jautÄjumiem apskatot arÄ« izaicinÄjumus uzÅÄmÄjdarbÄ«bÄ.
Pirmo reizi ierodoties Å”ajÄ smilÅ”u ieskautajÄ reÄ£ionÄ, grÄmatas autorei galvÄ Å”audÄ«jusies tikai viena doma ā kÄ iespÄjams dzÄ«vot, izdzÄ«vot un baudÄ«t dzÄ«vi izkaltuÅ”Ä, izžuvuÅ”Ä, saules izdedzinÄtÄ, Ŕķietami nedzÄ«vÄ un neilgtspÄjÄ«gÄ vietÄ? IzrÄdÄs, var ā ja tajÄ tiek iegÅ«ta nafta.
BagÄtÄ«ba, kas nÄkusi pÄc naftas atklÄÅ”anas 20. gadsimta 60. gados, ar viedo Ziemeļvalstu tehnoloÄ£iju palÄ«dzÄ«bu pÄrvÄrsta debesskrÄpjos, Å”osejÄs, baseinos, zÄlÄjos un dÄrzos, sniedzot vietÄjiem ne tikai nesalÄ«dzinoÅ”i labklÄjÄ«gÄku dzÄ«vi, bet arÄ« demonstrÄjot cilvÄku un tehnoloÄ£iju pÄrÄkumu pÄr ekosistÄmu. No naftas resursiem iegÅ«tÄ bagÄtÄ«ba ļÄvusi izmÄÄ£inÄt dažÄdus utopiskus veidus Å«dens iegÅ«Å”anai ā atsÄļojot sÄlsÅ«deni, transportÄjot aisbergus no AntarktÄ«das vai ar viedo tehnoloÄ£iju palÄ«dzÄ«bu Å«deni iegÅ«stot no āzila gaisaā. KÄ raksta autore, runÄjot par pÄrmaiÅÄm, ko nafta atnesusi, nav iespÄjams izvairÄ«ties no vispÄrÄkÄs pakÄpes apzÄ«mÄjumiem ā visneticamÄkais, visapbrÄ«nojamÄkais, visaugstÄkais, visdÄrgÄkais, vismodernÄkais ā tÄ varÄtu raksturot straujo infrastruktÅ«ras un dzÄ«vesveida attÄ«stÄ«bu tuksnesÄ« pÄc naftas atklÄÅ”anas.
GrÄmatas saturÄ izgaismoti ilgtspÄjas paradoksi Å”ajÄ reÄ£ionÄ ā tuksneÅ”u apzaļumoÅ”ana rada iespaidu par ilgtspÄju, patiesÄ«bÄ sekmÄjot dzÄ«vesveidu, kas novedis pie ilgtspÄjas problÄmÄm. Retoriski vaicÄjot, vai ilgtspÄjai vienmÄr jÄbÅ«t zaļai, autore skaudri atklÄj, kÄ cilvÄki un organizÄcijas tuksnesÄ« ne tikai pielÄgojas dabai, bet arÄ« pakļauj un pÄrtÄrÄ to.
AntropoloÄ£ijas pÄtÄ«jumi bieži ir izteikti starpdisciplinÄri, un antropoloÄ£iskÄ pieeja uzÅÄmÄjdarbÄ«bas pÄtniecÄ«bÄ kļuvusi arvien izplatÄ«tÄka. Lai gÅ«tu panÄkumus LÄ«Äa reÄ£ionÄ, Ziemeļvalstu uzÅÄmumiem lielÄkÄs problÄmas sagÄdÄ sociokulturÄlie izaicinÄjumi, tÄdÄjÄdi izpÄtes gaitÄ bija bÅ«tiski saprast, kÄdas attiecÄ«bas ar Ŕī reÄ£iona sabiedrÄ«bu, kultÅ«ru un valsti ir vajadzÄ«gas, lai tajÄ veiksmÄ«gi darbotos. UzmanÄ«bas centrÄ paturot cilvÄku, autore aplÅ«ko tehnoloÄ£iju izmantoÅ”anu kÄ instrumentu cilvÄka vÄ«ziju un mÄrÄ·u Ä«stenoÅ”anÄ.
LÄ«dzÄs sarežģītiem tehnoloÄ£iju un ilgtspÄjas tematiem grÄmatÄ apkopoti arÄ« izaicinÄjumi ikdienas saskarsmÄ ar vietÄjiem. āāKo vilkt mugurÄ?ā ā zemÄ, kurÄ sievietes lielÄkoties tÄrpjas abÄjÄ, Å”ailÄ un nikÄbÄ, atsedzot vienÄ«gi seju vai pat tikai acis, ā pie tam laikapstÄkļos, kas atgÄdina saunu zem klajas debess? KÄdas ir sasveicinÄÅ”anÄs vai galda kultÅ«ras normas? Ko drÄ«kst vai nedrÄ«kst cittautieÅ”i RamadÄna laikÄ? Å ie un citi jautÄjumi par Ä·ermeÅa valodu, punktualitÄti, islÄma ticÄ«bas ietekmi uz darÄ«jumu vidi, dzimumu un etnisko segregÄciju caurvij autores pieredzÄto dažÄdÄs situÄcijÄs un sarunÄs, skaidrojot aspektus, kuri ietekmÄ piekļuvi vietÄjai sabiedrÄ«bai, kultÅ«rai, tirgum, uzÅÄmÄjdarbÄ«bas videi, un, galvenokÄrt, cilvÄkiem Ä«stajÄ laikÄ un vietÄ. PieredzÄtais atklÄj, cik bÅ«tisks noteiktÄs jomÄs ir tilts starp sociÄlajÄm un eksaktajÄm zinÄtnÄm.
Agneses CimdiÅas monogrÄfija bÅ«s interesanta ne tikai antropoloÄ£ijas, uzÅÄmÄjdarbÄ«bas, ekoloÄ£ijas vai tehnoloÄ£iju interesentiem, bet arÄ« ikvienam, kuru saista mistificÄtais Tuvo Austrumu reÄ£ions. GrÄmata tiem, kam patÄ«k iegrimt un aizrauties.
Noderīgi: www.tv3.lv / lr1.lsm.lv / www.lsm.lv
CimdiÅa, Agnese. IlgtspÄjas meklÄjumi ArÄbijas tuksnesÄ«: tirgus un naftas antropoloÄ£ija. Redaktore RenÄte Punka. RÄ«ga: JÄÅa Rozes apgÄds, 2023. 319 lpp. ISBN 9789984239781.
Lauma Remese ir LNB Pakalpojumu departamenta HumanitÄro un sociÄlo zinÄtÅu lasÄ«tavas nozaru informÄcijas eksperte.
Comentarios