š§ Klausies apskatu SoundcloudĀ vai Spotify.
Par mazzinÄmo Skalbi un laikmetu
Svena Kuzmina romÄns āSkaistums un nemiersā par KÄrli Skalbi sÄrijÄ āEs esmuā¦ā ir viens no izcilÄkajiem Ŕīs sÄrijas romÄniem divu pamatojumu dÄļ. PirmkÄrt, tajÄ tÄlots maz akcentÄts posms rakstnieka dzÄ«vÄ: 1896.ā1906. gadi, kad mÅ«su āpasakÄ·ÄniÅaā (Antons AustriÅÅ”) literÄrÄ gaume un orientÄcija tikai veidojas un mums ierastais autentiskais Skalbe meklÄ savu rakstnieka oriÄ£inalitÄti. Tas ir laiks, kuru izteikti ietekmÄ gan sava laika sabiedriskie notikumi un mÄkslinieciskie meklÄjumi latvieÅ”u kultÅ«rtelpÄ, gan politiskÄs ilÅ«zijas un maldi, proti, t.s. laikmeta valdoÅ”Äs strÄvas, pÄrmaiÅas un nereti teroristiski akti Krievijas impÄrijas paradoksÄlajÄ realitÄtÄ, metropoles centros ā PÄterburgÄ un MaskavÄ. Krievijas notikumu tÄlojums veido Kuzmina romÄna paralÄlo sižetu. Å is ā Krievijas segments precÄ«zÄ vÄsturiskÄ izvÄrsumÄ ā tad arÄ« ir Kuzmina romÄna otrais galvenais vÄstÄ«jums, kas, pieļauju, Krievijas vÄsturisko ainu desmitgadÄ pirms 1905. gada revolÅ«cijas maz zinoÅ”am lasÄ«tÄjam sagÄdÄ grÅ«tÄ«bas un varbÅ«t pat mudina jautÄt, kÄpÄc Å”is Krievijas augÅ”slÄÅu, vÄsturisko notikumu un konkrÄtu personÄžu ideju akcentÄjums un tik plaÅ”ais, detalizÄtais izvÄrsums bijis nepiecieÅ”ams. Kuzmins pierÄda, ka tas lieti noder, jo tÄ daudzkÄrt konkrÄtÄk pamato, cik ā gan tieÅ”i, gan netieÅ”i ā Latvijas vÄsturi 19. un 20. gadsimtu mijÄ ietekmÄjuÅ”as Krievijas sabiedriski politiskÄs peripÄtijas. ViÅu dzÄ«vju, principu, ideju un darbÄ«bu tÄlojums ir uzskatÄms pretstats tÄm tendencÄm, kas veido Skalbi un citus gadsimtu mijas latvieÅ”u kultÅ«ras darbiniekus kÄ evolucionÄru garÄ«gu pÄrmaiÅu pÄrstÄvjus.
LatvieÅ”iem veltÄ«tajÄ teksta daÄ¼Ä Kuzmins sulÄ«gÄs, dažkÄrt ironiskÄs ainÄs tÄlo ne vien Skalbi, bet arÄ« RÅ«dolfu Blaumani (zÄ«mÄ«ga aina par BlaumaÅa āmÄcÄ«buā, kÄ pareizi (!) jÄmazgÄ rokas), JÄni Akurateru, Antonu AustriÅu, mazÄk zinÄmos KÄrli KrÅ«zu, ZemgalieÅ”u Birutu, KÄrli JÄkabsonu, PÄteri Blausu, publicistu JÄni Jansonu (Braunu), grÄmatizdevÄju JÄni Ozolu (vizuÄli spoža aina par Ozola aizrautÄ«bu ar velosipÄdu), revolucionÄrus Ernestu Rolavu, Ferdinandu GrÄ«niÅu un MiÄ·eli Valteru, mÄcÄ«tÄjus Å illingu un KÄleru, policistu DrÅ«Ä£i. PavÄ«d arÄ« tÄdi personÄži kÄ vÄlÄkais prozists JÅ«lijs Vecozols jaunÄ«bas revolucionÄra kategorismÄ,
Ä£imnÄzistes, divas Mildas ā PalÄviÄa un CielÄna, kurÄm nÄkotnÄ ir nozÄ«mÄ«ga loma un vieta latvieÅ”u kultÅ«rÄ, austrieÅ”u sociÄldemokrÄts Adlers un vÄl citi, kopumÄ radot pÄrliecinoÅ”u laikmeta izgaismojumu, kurÄ Skalbe ir gan vÄrotÄjs (sÄkumÄ), gan aktÄ«vs notikumu lÄ«dzdalÄ«bnieks. ŽÄl, ka mazÄk Kuzmins parÄdÄ«jis intÄ«mo, dvÄselisko Skalbi, jo Å”ajÄ laikÄ, 1902. gadÄ, tiek publicÄts viÅa pirmais, sirsnÄ«guma un dabas tuvÄ«bas caurstrÄvotais dzeju krÄjums āCietumnieka sapÅiā, kurÄ jau atklÄjas skalbiskais dabas mazo reÄliju kults un skalbiskÄ pietÄte pret cilvÄka jÅ«tu dzÄ«vi.
VÄstÄ«juma gaitÄ Skalbe atsvabinÄs no sveÅ”Ä un maldÄ«gÄ, sev liekÄ un traucÄjoÅ”Ä, laikmetiski sabiedriskÄ kategorisma, un lasÄ«tÄjs ierauga garÄ«go, intÄ«mi dvÄselisko, āsirds un saulesā gaismas Skalbi, ko zÄ«mÄ«gi uzsvÄris Kuzmins romÄna virsrakstÄ.
Abi vÄstÄ«juma segmenti ā skalbiskais (latviskais) un Krievzemes ā literÄri āsulÄ«gÄsā, vÄsturiski un psiholoÄ£iski pÄrliecinoÅ”Äs ainÄs detalizÄti rÄda latvieÅ”u inteliÄ£ences savas identitÄtes, sava autentiskuma meklÄjumus ā tas ir romÄna par KÄrli Skalbi lielÄkais ieguvums.
Kuzmins, tÄlodams gan intÄ«mo jauno Skalbi, jaunu vÄrtÄ«bu meklÄtÄju, gan tÄ laika sabiedrisko centienu ietekmÄto Skalbi, to darÄ«jis pÄrliecinoÅ”i, dzÄ«vi, ar bagÄtÄ«gu faktu akcentiem un literÄri
ekspresÄ«vi ā tÄpÄc romÄns pieskaitÄms sÄrijas izcilÄkajiem darbiem.
Noderīgi: lsm.lv / lr1.lsm.lv / diena.lv
Kuzmins, Svens. Skaistums un nemiers. RomÄns. Redaktore Gundega Blumberga; konsultants
Vents Zvaigzne; JÄÅa EsÄ«Å”a vÄku dizains. RÄ«ga: Dienas GrÄmata, 2023. SÄrija: Es esmuā¦ KÄrlis Skalbe. 413 lpp. ISBN 9789934595844.
Viesturs VecgrÄvis ir LU emeritÄtais profesors, literatÅ«rzinÄtnieks.
Comments