top of page
  • Anda Saldovere

Ruka, Elvita. Paradīze ir tikai vieta uz zemes


Nelielai atelpai no nopietnās, problēmām piesātinātās literatūras piedāvāju paceļot. Lai gan tikai “uz papīra”, toties eleganti – ar mērķtiecīgi pievienotu papildu informāciju un plašām izvēles iespējām, caur dažādiem kontinentiem. Saprotams, šoreiz mani tālākas nākotnes ceļamērķi no visa plašā grāmatas autores piedāvājuma uz brīdi apstājās pie Ļvivas – aprakstā tik tēlaini un bagāti raksturotās Rietumukrainas pilsētas.


Ļviva – tā ir Ukrainas kultūras un mākslas galvaspilsēta. Arī kafijas, lauvu, džeza, lietus, šokolādes, terašu un kaislīga tango pilsēta.

Valsts septītā lielākā pilsēta ar aptuveni vienu miljonu izteikti nacionāli noskaņotiem iedzīvotājiem patiesi iedvesmo, apgaro un priecē. Daži ļviviešu noskaņojumu raksturojoši fakti (jāpiebilst, ka autores ceļojumi pa Ukrainu notikuši ap 2020. gadu): uz balkoniņiem manāmi uzsaukumi par Krievijas cietumā ieslodzītā ukraiņu režisora Oļega Sencova atbrīvošanu, bet pilsētas suvenīru klāstā – tualetes papīrs un kājslauķi ar Putina ģīmetni…


Kā pilsēta ar izcilu gastronomisko kultūru Ļviva ir arī pilsēta ar senās Eiropas garšu un atmosfēru. Ne velti tās vecpilsēta iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Iedvesmojošs ir pat pilsētas reljefs – ja nezini, kur iet, kāp kalnā! Par tās apciemošanu biju domājusi jau agrāk, bet nu cerēšu uz sapņa piepildījumu kaut kad nākotnē, bet vispirms, protams, uz to, lai šī skaistā pilsēta paliek kara neskarta.


Grāmatā publicēta arī nodaļa par vēl vienu Rietumukrainas skaistuli – Užhorodu, kurā, pateicoties tuvajai robežai ar Ungāriju, ir skaitliski vērā ņemama romu kopiena. Bet vairāk par šo patiesi kolorīto pilsētu iesaku izlasīt pašiem.


Grāmatas anotācijā teikts: pasaulē redzētais apliecina – saki paldies un priecājies, ka esi dzīvs. Vieds atzinums, īpaši šobrīd.

Noderīgi: dgramata.lv


Ruka, Elvita. Paradīze ir tikai vieta uz zemes. Rīga: Dienas Grāmata, 2021. 270 lpp.

ISBN 9789934595448.


Anda Saldovere 2022. gada aprīļa numura iznākšanas brīdī ir LNB Attīstības departamenta Bibliotēku attīstības centra projektu koordinatore un "Literatūras ceļveža" sastādītāja.


Recent Posts

See All

Comments


bottom of page