top of page
  • Anda Saldovere

šŸŽ§ Margēvičs, Tālivaldis. DzÄ«ves melnā montāžašŸŽ§ Klausies apskatu Soundcloud vai Spotify.


LatvieÅ”u rakstnieks un režisors, aizvadÄ«tā gadsimta beigu daļas latvieÅ”u kino skatÄ«tājiem tik zināmais scenāriju autors Tālivaldis Margēvičs kino (un ne tikai kino!) gardēžus atkal aplaimojis ar patiesi sulÄ«gu lasāmgabalu ā€“ tādu kā dzÄ«vesstāstu grāmatu par kino un dzÄ«vi, ā€œgalvenās lomasā€ iedalot gan sev, gan citiem sabiedrÄ«bā pazÄ«stamiem cilvēkiem, pārsvarā ā€“ mākslu pasauli pārstāvoÅ”iem.


Izdevums gan nav pielÄ«dzināms dienasgrāmatai, jo izvēlētās epizodes ā€“ tādi kā atmiņu uzplaiksnÄ«jumi ā€“ nav hronoloÄ£iski secÄ«gas, toties ir spilgtas un kinoscenārija cienÄ«gas. LÄ«dzÄ«gi kā kino, tās seko cita citai, stāstot par mums visiem, ne tikai autoram nozÄ«mÄ«gām lietām un dzÄ«ves pavērsieniem.

KopÅ” Margēvičs savā cienÄ«jamā 77 gadu briedumā kļuvis klusāks un nemanāmāks, bija jau nedaudz piemirsies viņa apskaužamais stāstnieka talants, spēja no atmiņas izcelt senus dialogus un notikumus. VarbÅ«t bija tā, bet varbÅ«t ā€“ nedaudz citādi ā€“ kurÅ” to vairs zina? Tomēr kāds gan tur klusums ā€“ vēl vien pirms pāris gadiem Margēvičs nejauÅ”i un par atklājumu paÅ”am sev un pērējiem, aktiera lomā iesaistÄ«jies kāda vācu teātra trupā un viesizrādēs kopā ar to apceļojis ā€œpuspasaulesā€...


Domāju, daudzus viņa biogrāfijas faktus, Ä«paÅ”i ā€“ teju neticamo dzimtas vēsturi un 20. gadsimta 50. gadu bērnÄ«bas notikumus ā€“ no jauna atklās un ar interesi izbaudÄ«s visi grāmatas lasÄ«tāji. Margēviča aprakstÄ«tie notikumi aizsākas pēc Otrā pasaules kara beigām, bet apstājas vien pērnruden, kad manuskripts iesniegts iespieÅ”anai. Margēvičs, kā jau tas raksturÄ«gi daudziem mūža novakari sasnieguÅ”iem, dzÄ«ves gaitā pārcietis Ŕķietami nedziedināmas slimÄ«bas un traumas, spriež viedi un izsakās atklāti un kritiski, reizēm paskarbi. ArÄ« par sev tuviem cilvēkiem. Grāmatas lappusēs sastopamies ar populāriem autora lÄ«dzgaitniekiem ā€“ Vilni Baltiņu, RegÄ«nu Ezeru, Viju Artmani, Jāni Jurkānu, daudziem kino pasaules ļaudÄ«m.


Nezinu, kādas sajÅ«tas bÅ«s citiem lasÄ«tājiem, bet man pēc grāmatas izlasÄ«Å”anas sakārojās apmeklēt pēc vairākām dokumentālajām filmām slavenu tapuÅ”o Šķērsielu, kur Margēvičs dzÄ«vo joprojām. Nu, vismaz paÅ”as filmas vajadzētu vēlreiz noskatÄ«ties. Bet izlasÄ«t viņa jauno grāmatu iesaku ā€“ noteikti bÅ«s interesanti arÄ« jums! ArÄ« grāmatas vizuālais ietērps atgādina melnbaltu kinofilmu.

Kā zināms, ā€œDzÄ«ves melnā montāžaā€ nav viņa pirmā grāmata par laikmetu un lÄ«dzbiedriem. Vēl tikai piebilde nezinātājiem ā€“ kinoscenārists un publicists Tālivaldis Margēvičs apbalvots ne vien ar vairākām balvām ā€œLielais Kristapsā€, bet ir arÄ« Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris.


Noderīgi: lsm.lv


Margēvičs, Tālivaldis. Dzīves melnā montāža. Rīga: Autorizdevums, 2023. 255 lpp. ISBN 9789934314247.


Anda Saldovere ir LNB Attīstības departamenta Bibliotēku attīstības centra bibliotēku nozares speciāliste un izdevuma "Literatūras ceļvedis" redaktore.Comments


bottom of page