top of page
  • Inga Kaļva-Miņina

šŸŽ§ Žeļeznova, Darja. SandalÄ«tes Kreisiņas piedzÄ«vojumišŸŽ§ Klausies apskatu SoundcloudĀ vai Spotify.


Bērnu grāmatas mēdz bÅ«t Ä«paÅ”as ar to, ka par to galvenajiem varoņiem var kļūt dažādi tēli ā€“ pat tādi, par kuriem mēs, pieauguÅ”ie, iepriekÅ” nemaz nebÅ«tu iedomājuÅ”ies, ka tie var dzÄ«vot savu dzÄ«vi, vērot un just pasauli lÄ«dzÄ«gi kā mēs. Ukraiņu rakstnieces Darjas Žeļeznovas grāmata ā€œSandalÄ«tes Kreisiņas piedzÄ«vojumiā€, kas ir autores debija bērnu literatÅ«rā, ļauj ielÅ«koties apavu pasaulē. Jā, arÄ« apavi redz, domā un pļāpā gluži kā cilvēki, dodas ikdienas darbos (protams, kopā ar saviem saimniekiem ā€“ cilvēkiem), ir gan izpalÄ«dzÄ«gi, gan steidzÄ«gi, gan nebēdnÄ«gi, gan apdomÄ«gi.


Å oreiz grāmatas lappusēs atklājas divu jauku sandalÄ«Å”u ā€“ Kreisiņas un Labiņas ā€“ piedzÄ«vojumi (manuprāt, abām sandalÄ«tēm ir brÄ«niŔķīgi vārdi, kuros, starp citu, iekodēts arÄ« viņu raksturs). Jā, lai arÄ« virsrakstā atspoguļojas tikai vienas sandalÄ«tes vārds, patiesÄ«bā grāmatā darbojas abas māsiņas. Tā kā Kreisiņa ir tā, kuras dzÄ«vē visbiežāk atgadās dažādi piedzÄ«vojumi, viņa Å”oreiz izvirzÄ«jusies stāstu priekÅ”plānā. (Protams, lappusēs parādÄ«sies arÄ« citi tēli, piemēram, tādi apavi kā sandales, kurpes, kedas un zābaki un viņu saimnieki ā€“ cilvēki.)


Grāmatā apkopoti pieci stāsti, kurus ievada mātes un bērna saruna pirms gulētieÅ”anas. Mamma stāsta par sandalÄ«Å”u piedzÄ«vojumiem, un, kad stāsts ir beidzies, ar savu atvasi pārrunā tikko dzirdēto. Katrs piedzÄ«vojumiem piepildÄ«tais stāsts nes sev lÄ«dzi vērtÄ«gas atziņas, ko ieteicams atcerēties mazajam lasÄ«tājam (klausÄ«tājam). Å Ä·ietami ikdieniŔķajās situācijās, kurās nonāk sandalÄ«tes, bērns var ieraudzÄ«t arÄ« pats sevi. NevēlÄ“Å”anās iet gulēt, apmaldÄ«Å”anās, skaudÄ«ba un skopums, vēlme uzvarēt sacensÄ«bās ā€“ Å”ie ir vien daži temati, kas pēc katra izlasÄ«tā stāsta rosina jaunas sarunas par bērna pieredzēto un izjusto.


Grāmatas lappuses ir labestÄ«bas un sirsnÄ«ga mīļuma piepildÄ«tas ā€“ tas izpaužas gan mammas un bērna sarunās, gan arÄ« sandalÄ«Å”u stāstos, kuros iekodētas vērtÄ«gas dzÄ«ves mācÄ«bas, mudinot bērnu izaugt par labu cilvēku.

Ir jābÅ«t pieklājÄ«gam, nevajag strÄ«dēties, ir slikti apsmiet otru, ar brāli vai māsu ir jāsadzÄ«vo draudzÄ«gi un jādalās arÄ« ar vismīļākajām lietām ā€“ Å”ie un citi atgādinājumi neuzbāzÄ«gi ieausti stāstos. SirsnÄ«ga un gudra grāmata, kas atgādina par svarÄ«gāko ā€“ labestÄ«bu, draudzÄ«bu, cieņu, pieklājÄ«bu, arÄ« drosmi.


Mākslinieces Marinas Heniņas ilustrācijām piemÄ«t ne tikai labsirdÄ«gums, bet arÄ« dzÄ«vÄ«gums. Å Ä·iet, apavi, katram no kuriem piemÄ«t savs raksturs, lappusēs atdzÄ«vojuÅ”ies un aicina lasÄ«tāju savā pasaulē ā€“ pēc grāmatas izlasÄ«Å”anas noteikti gribēsies papētÄ«t mājās mÄ«toÅ”os apavus.


Katrai grāmatai ir savs tapÅ”anas stāsts, bet Å”oreiz tas ir jo Ä«paÅ”s. Grāmatas ā€œSandalÄ«tes Kreisiņas piedzÄ«vojumiā€ pirmās nodaļas autore uzrakstÄ«jusi pirms vairāk nekā 10 gadiem Ukrainas pilsētā Mariupolē, kur tolaik dzÄ«voja kopā ar Ä£imeni.

Savukārt abu sandalÄ«Å”u pieaugÅ”ana notikusi un nākamās nodaļas tapuÅ”as jau RÄ«gā. Austrumukrainas literārajā konkursā Ā«ŠšŠ°Š»ŃŒŠ¼Ń–ŃƒŃĀ» grāmata novērtēta ar 1. vietu kategorijā ā€œProza bērniemā€.


Noderīgi: zvaigzne.lv


Žeļeznova, Darja. Sandalītes Kreisiņas piedzīvojumi. No ukraiņu valodas tulkojusi Oļesja Burkevica. Māksliniece Marina Heniņa. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023. 66 lpp. 9789934314094.


Inga Kaļva-Miņina ir žurnāliste, literāte un grāmatu blogere.Comments


bottom of page