top of page
  • Sandris Saukums

Grosvalds, Jāzeps. Persijas ainasJāzepa Grosvalda darba “Persijas ainas” pārizdevums ir nācis klajā saistībā ar nesen eksponēto izstādi “Esmu tagad noņēmies dzīvot mākslai” Jāzeps Grosvalds. 1891–1920" Latvijas Nacionālajā Mākslas muzejā (LNMM). Grāmata sniedz bagātīgu ieskatu mākslinieka darbībā, interpretējot Tuvo Austrumu iespaidus glezniecībā, kā arī raksturojot modernisma attīstību Latvijas mākslā.


Pirmo reizi “Persijas ainas” izdotas Stokholmā 1978. gadā. Darbs oriģināli ticis iesākts latviešu valodā, bet pabeigts – franču valodā. Savukārt jaunais 2023. gada izdevums lasītajiem ir pieejams latviešu, franču, angļu un zviedru valodās, tādā veidā sekmējot Latvijas mākslinieku popularizēšanu plašākā Eiropas kultūrtelpā. Grāmatā iekļauts LNMM direktores Māras Lāces ievadteksts, kurā ieskicēta Grosvalda biogrāfija un darba aktualitāte. To papildina grāmatas projekta vadītājas Ievas Kalnačas ievads ar Grosvalda Tuvo Austrumu ekspedīcijas gaitas apskatu un detalizēti atklātu mākslinieka daudzpusīgo personību, viņam piemītošo progresīvo un kosmopolītisko pasaules uztveri.


1918. gadā Jāzeps Grosvalds Britu impērijas armijas sastāvā devās ilgā ekspedīcijā uz Tuvajiem Austrumiem, uzsākot ceļu no Aleksandrijas, Ēģiptē. Tālākais maršruts Grosvaldu veda no Sarkanās jūras līdz Persijas līcim, pēc kā tika apceļota Mezopotāmija, ietverot Bagdādi, ka arī Irānas ziemeļus un mūsdienu Azerbaidžānas teritoriju, ekspedīcijai noslēdzoties Baku. Šī ceļojuma ietvaros Grosvalds gan rakstiski, gan vizuāli piefiksēja visu redzēto, kas vēlāk rezultējās “Persijas ainās”.

Darba stiprākais aspekts ir Grosvalda skiču un akvareļu sintēze ar viņa paša sastādītajiem tekstiem, kas ļauj lasītājam harmoniski pārcelties uz vairāk nekā gadsimtu seno pagātni un sekot līdzi autora aizraujošajai pieredzei austrumos. Jaunais izdevums ir ievērojami papildināts ar Grosvalda mākslas darbiem no dažādām kolekcijām, tostarp no LNMM un Vermlandes muzeja kolekcijas Zviedrijā.
Grosvalds, Jāzeps. Persijas ainas / Tableaux Persans / Persiska Bilder / Scenes of Persia. Ievadtekstu autores: Māra Lāce, Ieva Kalnača; redaktore Laima Slava. Rīga: Latvijas Nacionālais mākslas muzejs; Neputns, 2023. 349 lpp. ISBN 9789934538506.


Sandris Saukums ir LNB Speciālo krājumu departamenta Mākslas un mūzikas centra Mākslas lasītavas krājuma eksperts

Recent Posts

See All

Comentários


bottom of page