top of page
  • Anda Saldovere

🎧 Valdis. Kurzemē


Klausies apskatu Soundcloud vai Spotify.


Atbilstoši mūsu izdevuma satura koncepcijai, grāmatas apskats iederas izdevuma “Literatūras ceļvedis” sadaļā – “iepriekšējo gadu, pārizdotas vai savulaik neiekļautas, bet vērību pelnījušas grāmatas”. Šis ieteikums adresēts tiem, kuri, līdzīgi man, bija palaiduši garām grāmatas atkārtoto izdošanu pirms dažiem gadiem, un nebija lasījuši arī tās 1928. gada pirmizdevumu.


Saturiski šīs senās ceļojuma piezīmes visvairāk, protams, būs saistošas tagadējiem kurzemniekiem un zemgaliešiem, jo aizkustinošā stilā un valodā veidotais, bet vienlaikus ļoti izzinošais stāstījums skar toreizējās Lejas–Kurzemes teritoriju – gan tikai tās daļu, ko iespējams vienā saistītā maršrutā kājām pieveikt (pie īpašas veiksmes un pa gabaliņam – arī zirga pajūgā) aptuveni mēneša garumā. Protams, interesi grāmatai piesaistīja arī te iekļautais mana dzimtā Leišmalītes pagasta un bērnības skolas bibliotēkas īss raksturojums. Tomēr diezgan droši var teikt, ka grāmata sniegs lasīšanas baudu arī citiem kultūrvēstures, ģeogrāfijas vai ceļojumu stāstu gardēžiem.


Pēc tās izlasīšanas iesaku ieskatīties Latvijas kartē – ceļojums tiek uzsākts Jaunjelgavā, bet noslēdzas – Kandavā, tātad loks ir noiets pamatīgs! Kas īpaši būtiski – lai gan grāmata pirmizdota 1928. gadā, pats ceļojums noticis un tā piezīmes fiksētas krietni agrāk – 19. gadsimta 90. gados, kad jau uzreiz pa daļām publicētas laikrakstā “Dienas Lapa”. Nemaz nerunājot par pagastu, skolu, dievnamu, naktsmītņu, pilsētu un lauku cilvēku un vides lielisko un spilgto raksturojumu, vērā ņemama ir arī, piemēram, ekspedīcijas plānošana savlaicīgi izsūtītu vēstuļu formā, jo īpaši – to salīdzinot ar mūsdienu loģistikas iespējām. Tā kā nesen izveidoju apskatu par šodienīgu Latvijas apceļošanu aptuveni līdzīga garuma maršrutā – ir ko pārdomāt un salīdzināt – laiki pavisam citi, bet ļaudis un viņu tikumi daudz nemainās...


Latvijas apceļotājs un šīs grāmatas sarakstītājs ir mums labi zināmais rakstnieks, “Staburaga bērnu” autors Valdis (Voldemārs Zālītis, 1865–1934, dzimis Sausnējas pagastā) – ne velti aprakstos jaušams autora poētiskais stāstījuma stils, priecājoties par tēvzemes neatkārtojamo dabu. Otrs viņa biedrs un līdzgājējs – Jānis Kriškāns (abi tolaik strādājuši par skolotājiem, tādēļ varējuši lietderīgi izmantot skolas vasaras brīvlaiku).


Ceļojuma apraksts ietver Jaunjelgavu, Bausku, Rundāli, Eleju, Dobeli, Blīdeni, Saldu, Kuldīgu, Sabili, Kandavu, Tukumu, daudzus pagastus.

Stāstījumā netrūkst ne vien vērojumu, bet arī pārdomu par redzēto. Grāmatu bagātina tā laika Latvijas zīmīgu vietu fotoattēli. Lasīšanai apzināti izvēlējos grāmatas pirmizdevumu – tieši iedzeltenās, trauslās lappuses un pabalējušie foto sniedz tai pievienoto vērtību. Gribētos arī domāt (lai gan nav pierādījumu), ka Imants Ziedonis, ceļojot un rakstot savu “Kurzemīti”, zināmā mērā varētu būt bijis arī Valda idejas iedvesmots...


Abi izdevumi lasīšanai pieejami LNB, kā arī citu akadēmisko un publisko bibliotēku krājumos.


Noderīgi: la.lv


Valdis. Kurzemē. Ceļotāja pieredzējumi un vērojumi Dievzemītes ārēs un sētās. Bauska: [Aleksandrs Aleksandrovs], 2018. [atkārtots izdevums; pirmizdevums 1928. g.] 199 lpp. ISBN 9789934858192.


Anda Saldovere ir LNB Attīstības departamenta Bibliotēku attīstības centra bibliotēku nozares speciāliste un izdevuma “Literatūras ceļvedis“ sastādītāja.Recent Posts

See All

Comments


bottom of page