top of page
  • Lauma Remese

Grols, Deivs. StāstnieksSavas dzīves stāstus grāmatā apkopojis mūziķis – bundzinieks, ģitārists un amerikāņu rokgrupas “Foo Fighters” līderis un dziesmu autors Deivs Grols (Dave Grohl), kurš, izrādās, ir ne vien talantīgs sava aroda meistars, bet arī lielisks stāstnieks.


Nebeigdams apbrīnot pasauli un dzīvi, Grols ar lielu mīlestību stāsta par savas karjeras gaitām, sākot ar sapni par dzīvi mūzikā, pašmācības ceļā apgūto instrumentu spēli, grūto sākumu, iekļaušanos mūzikas pasaulē, līdz iegūtajām Grammy balvām, uzstāšanās reizei ASV prezidenta inaugurācijā un pārpildītajiem stadioniem grupas koncerttūrēs visā pasaulē.


Šī grāmata ir domāta ikvienam, kurš kaut reizi ir baudījis grupas “Foo Fighters” koncertu dzīvajā izpildījumā. Un ne tikai.

Tie, kuri plašo mūzikas pasauli sāka iepazīt 20. gadsimta 90. gadu sākumā (īpaši paaudze, kuru dēvē par mileniāļiem), noteikti ir dzirdējuši par amerikāņu kulta grupu “Nirvana”, taču tikai retais zina, ka grupas bundzinieks un slavenā Kurta Kobeina (Kurt Cobain) līdzgaitnieks bija neviens cits kā šīs grāmatas autors. Pēc grupas “Nirvana” izjukšanas Grols 1994. gadā nodibināja pats savu grupu, kuras savdabīgo nosaukumu radīja, iedvesmojoties no noslēpumainās debesu ķermeņu pasaules (Otrā pasaules kara laikā ASV Gaisa spēki par foo fighters dēvēja neidentificētus debesīs lidojošus objektus).


Stāsti par mūziku sākas ar atmiņām par džeza mūzikas zvaigznēm, kuru koncertus autors bērnībā apmeklējis kopā ar mammu, vēlāk – virzīšanos pretī mūziķa karjerai, pievienojoties grupām “Scream” un “Nirvana”.


Autors sirsnīgi stāsta par piedzīvotajiem notikumiem, izceļot mūzikas rakstīšanu, pasaules koncerttūres, kā arī notikumus, kuri mainījuši viņa dzīvi – pirmās un vienīgās sitaminstrumentu nodarbības, uzstāšanos Baltajā namā, meitu piedzimšanu un citus.

Atmiņās svarīga vieta atvēlēta arī draugiem – leģendārās grupas “The Beatles” mūziķim Polam Makartnijam (Paul McCartney), kurš laika gaitā no elka kļuvis par Grola ģimenes draugu, kā arī citām pasaules un mūzikas slavenībām. Grāmatā atklāta ciešā draudzība starp Grolu un “Foo Fighters” bundzinieku Teiloru Hokinsu (Taylor Hawkins), kura dzīve aprāvās 2022. gada sākumā, uz nenoteiktu laiku apturot arī grupas vispasaules koncerttūri.


2021. gadā grupa “Foo Fighters” uzņemta rokmūzikas vēsturei un izcilākajām personībām veltītajā Rokenrola slavas zālē. 31 reizi grupa bijusi nominēta prestižajai Grammy balvai, iegūtas 15 balvas, tādējādi grupas līderim varētu būt attaisnojams stāstījumā (un arī dzīvē) kļūt kaut nedaudz arogantam, taču tā vietā Grols uz savu dzīvi mūzikā atskatās ne vien ar milzīgu saviļņojumu, bet arī nepārejošu izbrīnu un pateicību – ne velti viņu mēdz dēvēt par “jaukāko puisi rokmūzikā”.


Grola aizrautība un enerģija iedvesmo un tā vien mudina blakus lasāmvielai atkal un atkal atskaņot kādu no grupas mūzikas vai koncertierakstiem.

Grāmatas oriģinālversiju (“The Storyteller : Tales of Life and Music”) grāmatmīļu vietnē Goodreads novērtējuši jau 75 000 lasītāju (grāmata pirmo reizi (angļu valodā) izdota 2021. gada oktobrī). Angliski izdevums pieejams arī audio versijā.
Grols, Deivs. Stāstnieks: stāsti par dzīvi un mūziku. Tulkotāja Eva Veita. Literārā redaktore Aiga Veckalne. Tallina : Helios, 2022. 375 lpp. ISBN 9789916975992.


Lauma Remese ir LNB Pakalpojumu departamenta Humanitāro un sociālo zinātņu

lasītavas nozaru informācijas eksperte.

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page