top of page
  • Anda Saldovere

🎧 Ķerus, Viesturs. Korras pasaules🎧 Klausies apskatu Soundcloud vai Spotify.


Pavasaris – putnu pētīšanas paradīzes periods! Šādu neapzināti jau agrāk priekš sevis noformulētu atziņu beidzot izbaudīju no sirds, ņemot vērā, ka šad tad bija iešāvies prātā, ka nebūtu bijis slikti kļūt par ornitoloģi, ja nu nebūtu bibliotekāre... bet nu jau šis sapnis kļuvis vien teorētisks, tādēļ atliek baudīt iespējamās “sapņu profesijas” jaukumus vien attālināti – grāmatas lappusēs vai internetā, kur kā zināms, viss šķiet krietni rožaināks. Un, protams, – pavadot laiku dabā! Pieļauju, ka gana sarežģītā putnu pasaule (tāpat kā daudzas citas mums maz izprotamās) ir un paliks noslēpums lielākajai daļai pa zemi staigājošo divkājaiņu, tāpēc būtu labi nepalaist garām vienīgo, ko varam – ieskatīties pavērtajās dabas durvīs, cik nu tas iespējams.


Pavasari jau allaž ir tādi – “ar putniem”: sparīgo un melodisko vīterošanu rīta agrumā var saklausīt pat galvaspilsētas centra iedzīvotāji, nemaz nerunājot par apkaimēm, upmalām vai tāliem mežu nostūriem. Mūsdienu iespējas piedāvā arī krietni vairāk – ne vien putnu dziesmu ierakstus audio formātā, bet arī zināmā mērā intīmo ieskatīšanos putnu guļamistabās pavasara ligzdošanas periodā. Liela daļa no maniem paziņām regulāri vai vismaz dažas nedēļas nu jau vairāku gadu garumā seko līdzi kaislību pilnajam dzimtas turpināšanas stāstam slaveno Durbes jūras ērgļu (izrādās – Polijas nacionālā putna!), balto stārķu un dažu citu lidoņu ligzdās, kurās uzstādītas putnu pētnieku kameras. Šī apskata tapšanas brīdī – 1. maijā – kad ligzdas koku galotnēs atkal spēcīgi šūpo Latvijas vēji, varam vien apbrīnot to ģimenes dzīvi tur augšā – priedes vai cita koka galotnē, un priecāties par brīnišķo iespēju dzīvot līdzi putnu priekos un bēdās, tādējādi labāk izprotot dabas likumus.


Grāmata par vienu no pie mums tik retās sugas pārstāvjiem – apgredzenoto zaļvārnēnu Korru bija jau ar patiesu azartu izlasīta (varbūt šķiet pārspīlēti, tomēr man, pieaugušam cilvēkam, šī bērnu grāmata ietilpināma kategorijā “tās, kuras nevar nolikt malā, pirms nav pabeigtas”!), kad uzzināju, ka tā iekļauta LALIGABA nominēto bērnu grāmatu sarakstā – tad nu atlika vien nopriecāties par savas literārās gaumes sakritību ar žūriju un prātot, kā grāmatu ieteikt iespējami plašākam lasītāju lokam, visvēlamāk – vecākiem lasīšanai kopā ar jaunākā pusaudžu vecuma bērniem.


Korras pasaules ir tiešām apbrīnojamas, tāpat kā Viestura Ķerus stāstnieka talants (pierādījies jau grāmatā “Meža meitene Maija”).

Izsekojot pirmajam apaļajam kalendārajam gadam mazā vārnulēna dzīvē, teju vai paši iztēlojamies sevi kā zaļo vārnu dzimtas pārstāvi, un tā līdz ar Korru iemācāmies lidot un pabarot sevi ar spārēm, kāpuriem un taureņiem, uzzinām par sarežģīto putnu ceļu loģistiku un savstarpējās viņu saziņas metodēm, kopā ar Korru un viņa radiniekiem atrodam bīstamiem izaicinājumiem pilno ceļu uz dienvidiem, apgūstam prasmi atšķirt draugus no ienaidniekiem arī putnu pasaulē, kopīgi esam gandarīti par vārnu puikas romantiskajām attiecībām un dzīves draudzenes izvēli, lai kopā ar jauno ģimeni pavasarī atgrieztos mājās un radītu pirmos pēcnācējus.


“Tas bija fantastiski – just sevī iepriekš neapjaustas spējas! Pat īsais pārlidojums no būra līdz zaram lika Korras galvai sajūsmā griezties. Pirmoreiz dzīvē viņš bija lidojis – neskarot būra grīdu un pilnīgi neko citu, viņš bija slīdējis cauri gaisam un jutis, kā tas plūst. ...Viņš nosēdās uz zara blakus mammai un redzēja, ka viņa sajūsma atspoguļojas arī mammas acīs. Katrs bērns, ko izdevās izvilināt no būra, viņai atgādināja pašas pirmos vēzienus un pašas brīnišķīgi naivās iedomas, ka jaunajai pasaulei nav robežu.” (29. lpp.)


Vai tiešām esmu vienīgā, kam dažkārt paticis iztēloties: kā tas būtu – prast lidot?


Grāmatā gluži neuzbāzīgi iekodēts liels daudzums informācijas – uzzinām putnu un kukaiņu, citu dzīvnieku sugu nosaukumus, kuri skolu mācību grāmatās nez vai maz tiek minēti un atmiņā vienalga nepaliks, tomēr – ne jau tas ir galvenais.


Stāsts liek kārtējo reizi aizdomāties, ka mēs nedrīkstam būt tik pašapzinīgi, jo šo zaļo zemi apdzīvojam un dalām ar daudzām citām ne mazāk svarīgām būtnēm. Izdevuma veidošanā līdzdarbojušies vairāki zaļo vārnu speciālisti, ornitologi, arī no Korras un viņa radinieku pārziemošanas vietas – Zambijas.

Grāmatas īpašā pievienotā vērtība – brīnišķīgās, acij tik tīkamās Viviannas Marias Stanislavskas akvareļu tehnikā radītās ilustrācijas. Krāsas ir tik burvīgi košas, siltas, dzīvīgas, mūsu bērnību atgādinošas, ka grūti acis atraut... No sirds iesaku šo grāmatu iekļaut savu bērnu vai mazbērnu “zelta kolekcijā”!Ķerus, Viesturs. Korras pasaules. Ilustrējusi Vivianna Maria Stanislavska. Rīga: liels un mazs, 2022. 150 lpp. ISBN 9789934574818.


Anda Saldovere ir "Literatūras ceļveža" redaktore un LNB Attīstības departamenta Bibliotēku attīstības centra bibliotēku nozares speciāliste.Recent Posts

See All

Comments


bottom of page