top of page
  • Zane Bondare

Purne, Zane. Istabas augiGrāmata “Istabas augi: tava mājīgā zaļā oāze telpās” būs vērtīgs informācijas ieguves avots ikvienam, kurš audzē vai vēl tikai plāno audzēt istabas augus. Izdevuma autore ir Nacionālā Botāniskā dārza oranžērijas vadītāja Zane Purne. Grāmatas priekšvārdā viņa norāda, ka lasītājs izdevumā gūs informāciju gan par telpaugu izvēli, gan to kopšanas nosacījumiem.


Izdevuma pirmajā nodaļā raksturoti dažādi telpaugi un iezīmēta to audzēšanas vēsture Latvijā. Otrajā nodaļā stāstīts, kuri no telpaugiem priecē mūs ar ziediem konkrētos gada mēnešos. Savukārt trešajā nodaļā istabas augi iedalīti grupās, proti, telpaugi raksturoti pēc tiem piemītošajām iezīmēm. Piemēram, nosaukti telpaugi ar patīkamu ziedu smaržu vai, gluži pretēji, – ar nepatīkamu aromātu; augi ar ārstniecisku iedarbību; augi ar ēdamiem augļiem; augi, kurus neizvēlēties, ja mājās brīvi pārvietojas mājdzīvnieki u.c.


Minēti arī augi, kuri īpaši priecēs Ziemassvētku laikā. Autore norāda, ka visatbilstošākā Ziemassvētku noskaņojumam ir dažādlapu araukārija, kuru mēdz dēvēt arī par istabas eglīti.

Nākamajā – ceturtajā nodaļā – izklāstīti dažādi augu audzēšanas paņēmieni. Aprakstīta augu audzēšana ziemas dārzos jeb oranžērijās; florārijos (sukulentu kompozīcijas stikla traukos); bonsai (tulkojumā no japāņu valodas – augs podā) un mākslīgi veidoto miniatūro telpaugu audzēšana. Par telpaugu izvēli konkrētas funkcionalitātes telpām lasāms piektajā nodaļā, kurā norādīts, kādi augi piemēroti darba telpai, atpūtas zonai, virtuvei, guļamistabai, bērnistabai un pat vannasistabai. Stādu izvēles, stādīšanas un kopšanas padomi sniegti sestajā nodaļā.


Grāmatu, kuras tekstu caurvij bagātīgs attēlu klāsts, noslēdz alfabētiskā secībā kārtots biežāk audzēto telpaugu raksturojums. Šie telpaugi apskatīti pēc sekojošiem kritērijiem: izskats, augšanas un kopšanas prasības, pavairošana; norādīti arī konkrēto sugu apdraudošie kaitēkļi un slimības (ja tādas ir raksturīgas).
ISBN 9789934291326.


Zane Bondare ir LNB Pakalpojumu departamenta Tehnoloģiju un dabaszinātņu lasītavas informācijas speciāliste.Recent Posts

See All

1 Comment


Guest
Mar 14, 2023

Man pietrūka rādītāju šajā izdevumā. :(

Like
bottom of page